Գոլանի բարձունքների կարգավիճակը չի փոխվել՝ երկուշաբթի հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը այն բանից հետո, որբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Գոլանները պաշտոնապես Իսրայելի տարածք է ճանաչել։
«Գոլանների հարցով ՄԱԿ քաղաքականությունը արտացոլված է Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանձեւերում, եւ այդ քաղաքականությունը չի փոխվել»,- ասել է Դյուժարիկը՝ հայտնում է Reuters-ը։
1981թ․ ՄԱԿ 497 բանաձեւով հայտարարվել էր, որ «օկուպացված սիրիական Գոլանի բարձունքների հանդեպ իր օրենքները, իրավասությունները եւ վարչարարությունները պարտադրելու Իսրայելի որոշումը անօրինական է եւ միջազգային-իրավական հետեւանքներ չունի»։
Հիշեցնենք, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 25-ին պաշտոնապես ճանաչել է Իսրայելի ինքնավարությունը Գոլանի բարձունքների հանդեպ, ինչի մասին հայտարարվել էր Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ։ Նույն օրը Թրամփն այդ մասին հրամանագիր է ստորագրել։

The status of the Golan Heights has not changed, UN spokesman Stephane Dujarric said on Monday after US President Donald Trump officially recognized the Golan Heights as Israeli territory, Reuters reported.
"The UN’s policy on Golan is reflected in the relevant resolutions of the Security Council and that policy has not changed,” Dujarric said.
The UN Security Council resolution, adopted in 1981, announced that "the decision of Israel to impose its laws, jurisdiction and administration in the occupied Syrian Golan Heights is null and void and without international legal effect.”
On March 25, President Donald Trump officially recognized the Golan Heights as part of Israel, which was announced at a joint press conference with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.