Բրազիլիայի դաշնային դատավորը կարգադրել է բանտից ազատել նախկին նախագահ Միշել Թեմերին՝ հայտնում է AP-ը։
Դատավոր Անտոնիո Իվան Ատին հայտարարել է, որ 78-ամյա քաղաքական գործչին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ նա հետաքննության համար վտանգ չի ներկայացնում։ Վճռի մեջ նաեւ ասվում է, որ Թեմերին ձերբակալելու համար հիմք են հանդիսացել «հին փաստերի վրա» արված եզրակացությունները։
Թեմերը եւ էլի յոթ մարդ ձերբակալվել էին անցյալ շաբաթ՝ կոռուպցիայի մեղադրանքով։
Թեմերը նախագահ էր դարձել 2016թ․ օգոստոսին, որբ Դիլմա Ռուսեֆը իմպիչմենտի միջոցով հեռացվել էր այդ պաշտոնից։ Նրա ժամկետն ավարտվել էր այս տարվա հունվարին կայացած ընտրություններից հետո, որտեղ հաղթել էր Ժաիր Բոլսոնարոն։

Федеральный судья Бразилии распорядился освободить бывшего президента Мишеля Темера из тюрьмы, передает AP.
Судья Антонио Иван Ати заявил, что нет необходимости держать под стражей  78-летнего политика, потому что он не представляет опасности для расследования. В постановлении также говорится, что решение Бретаса арестовать Темера было основано на «предположениях о старых фактах».
Темер и еще семь человек были арестованы на прошлой неделе по обвинению в коррупции.
Темер стал президентом в августе 2016 года после того, как президент Дилма Руссеф была отстранен от должности посредством импичмента.  Его срок истек в январе этого года после выборов, на которых победил Жаир Болсорано.