Սիրիայի գրեթե բոլոր քաղաքներում հազարավոր քաղաքացիներ դուրս են եկել բողոքի ցույցի ընդդեմ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գոլանի բարձունքներն իսրայելական ճանաչելու որոշման, տեղեկացնում է ՍԱՆԱ սիրիական պետական տեղեկատվական գործակալությունը։
Հազարավոր մարդիկ դուրս են եկել Դամասկոսի, Հոմսի, Դեյր էզ Զորի, Ղամիշլիի, Կունեյտրի (Գոլանի բարձունքներում) եւ այլ քաղաքների կենտրոնական հրապարակներ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի ստորագրել է հռչակագիր Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքների հանդեպ ճանաչելու վերաբերյալ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ընթացքում։ Ավելի վաղ Ռուսաստանը, Չինաստանը, Պարսից ծոցի երկրները, մասնավորապես՝ Սաուդյան Արաբիան, Կատարը, Լիբանանը եւ Իրանը, դատապարտել են https://news.am/rus/news/503390.html այդ որոշումը։
Գոլանի բարձունքները մինչեւ 1967 թվականը Սիրիայի մաս էին հանդիսանում։ Բարձունքների երկու երրորդը Իսրայելը զավթել է 1967 թվականի հունիսին Վեցօրյա պատերազմի ընթացքում։ 1981 թվականի դեկտեմբերին Իսրայելի խորհրդարանը օրենք ընդունեց Գոլանի բարձունքների վրա Իսրայելի իրավադատության տարածման վերաբերյալ։
ՄԱԿ ԱԽ-ը չի ճանաչել այդ որոշումը։ «ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը անեքսիան անվանել է ապօրինի եւ Իսրայելին կոչ արել վերադարձնել Գոլանի բարձունքները Սիրիային։

Syrians protest against the US President Donald Trump's decision to recognize Israel’s sovereignty over the occupied Golan Heights, AP reported
Thousands of people came to the central squares of Damascus, Homs, Deir-ez-Zor, Qamishli, Quneitra and other cities.
The US President Donald Trump signed on Monday a declaration recognizing Israeli sovereignty over the Golan Heights during a meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
Saudi Arabia, Turkey, Russia, Lebanon, Iran, as well as key European states, including Germany and France, have previously spoken out against such unilateral actions.  The Golan Heights before 1967 were part of Syria. Two thirds of the heights were occupied by Israel during the Six Day War in early June 1967. In December 1981, the Israeli Parliament passed a law extending Israeli jurisdiction to the Golan Heights.
The UN Security Council did not recognize this decision and has repeatedly called the annexation illegal and called on Israel to return the Golan to the Syrians.