Այսօր՝ մարտի 26-ին, սփյուռքի նախարարի պարտականությունները կատարող Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանն ընդունեց ջավախահայերի պատվիրակությանը, որի կազմում էին Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վիրահայոց Թեմի Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի փոխառաջնորդ Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը, «ՋԱՎԱԽՔ» հայրենակցական միության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, գործարար Արամ Սանոսյանը, Վրաստանի հայ գործարարների միության նախագահ, գործարար Սամվել Աղեկյանը, Վրաստանի Սամցխե-Ջավախք և Քվեմո Քարթլի նահանգների հայկական հասարակական կազմակերպությունների համակարգող Արտակ Գաբրիելյանը, պատմաբան Վահե Սարգսյանը, «ՋԱՀ» իրավաբան Արմեն Եսոյանը, «ՋԱՀ» գործադիր տնօրեն Սամվել Մկոյանը, «ՋԱՀ» հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Հովհաննես Հովհաննիսյանը, «ՋԱՀ» ներկայացուցիչ, գործարար Գրիգոր Տաշչյանը (ՌԴ Պերմի երկրամաս), «ՋԱՀ» համահիմնադիր, հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, գործարար Սերգեյ Վանցյանը: Ճանաչողական հանդիպման գլխավոր նպատակը Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի նորանշանակ առաջնորդի հետ ծանոթությունն էր ու ջավախահայության հիմնախնդիրների լուծման ուղիների հետ կապված հարցերի քննարկումը: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է սփյուռքի նախարարության լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով հյուրերին՝ Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը կարևորեց նախարարության աջակցությունը Ջավախքի հայության համայնքային, մշակութային, կրթական հարցերի լուծմանը, նշեց, որ առաջիկայում ևս սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը կշարունակի այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տանել. «Կան բազմաթիվ խնդիրներ, որ պետք է քննարկվեն մեր վրացի գործընկերների հետ ամենաբարձր մակարդակներում և լուծումներ ստանան: Մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ»:
Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը շնորհակալություն հայտնեց հանդիպումը կազմակերպելու համար և ներկայացրեց Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի նորանշանակ առաջնորդին՝ Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանին: «Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ երկու տարվա ընդմիջումից հետո Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի համայնքում վերջապես նոր հոգևոր առաջնորդ ունենք, որը համայնքի և երիտասարդության հետ աշխատելու մեծ փորձառություն ունի: Շնորհավորենք և հաջողություն մաղթենք նրան: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել սփյուռքի նախարարությանը՝ այս հանդիպումը կազմակերպելու և ջավախահայության խնդիրներին ծանոթանալու պատրաստակամության համար: Հիմնադրման առաջին օրից նախարարությունը եղել է ջավախահայության կողքին, աջակցել է, օգնել է կարգավորել բազմաթիվ կրթամշակութային խնդիրներ, միասին բազմաթիվ ծրագրեր ենք իրականացրել: Հույս ունենք, որ աջակցությունը կշարունակվի»,- հավելեց Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը:
Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը նշեց, որ սփյուռքի նախարարության հետ վաղուց է համագործակցում, դեռևս Արգենտինայի թեմում աշխատելու տարիներից և հավելեց. «Հուսով եմ, որ այն մեծ փորձառությունը, որ Արգենտինայից եմ բերել, կօգնի հաղթահարել դժվարությունները: Վստահ եմ, որ պիտի առաջ տանեմ կրթական, մշակութային հարցերը: Ես գալիս եմ ծառայելու համար: Հուսով եմ, որ կկարողանամ օգտակար լինել»:
Քննարկման ընթացում անդրադարձ կատարվեց համայնքի առջև ծառացած խնդիրներին, մարտահրավերներին: Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին արդյունավետ հանդիպման համար, որոշվեց քննարկումներն ավելի հաճախակի և շարունակական դարձնել:

On 26 March, Acting Minister of Diaspora Babken DerGrigorian received the delegation of Javakhk-Armenians, including Primate of the Georgian-Armenian Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Vazgen Mirzakhanyan; Vicar of the Georgian-Armenian Diocese in Samtskhe-Javakhk and Tsalka, Archimandrite Maghakia Amiryan; Executive Director of JAVAKHK Compatriotic Union Foundation Armen Avetisyan; businessman Aram Sanosyan; President of the Union of Armenian Businessmen of Georgia, businessman Samvel Aghekyan; Coordinator of the Armenian NGOs of Samtskhe-Javakhk and Kvemo-Kartli Artak Gabrielyan; historian Vahe Sargsyan and representatives of the Support to Javakhk Foundation. The main purpose of the cognitive meeting was to become familiar with the newly appointed leader of the Georgian-Armenian Diocese of the Armenian Apostolic Church and discuss the paths to solutions to the key issues of Javakhk-Armenians, reports the news service of the Ministry of Diaspora, according to NEWS.am.
Greeting the guests, Babken DerGrigorian attached importance to the support of the Ministry of Diaspora to the solution to the community, cultural and educational issues of the Armenians of Javakhk and stated that the Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs would also be involved in these activities in the near future.
Primate of the Georgian-Armenian Diocese, Bishop Vazgen Mirzakhanyan expressed gratitude for organizing the meeting and introduced newly appointed leader of Samtskhe-Javakhk and Tsalka, Archimandrite Maghakia Amiryan. “I am glad to mention that, after a two-year interval, the community of Samtskhe-Javakhk and Tsalka will finally have a new leader that has great experience in working with the community and particularly the youth. Let’s congratulate him and wish him success. I would like to thank the Ministry of Diaspora for organizing this meeting and for its willingness to become familiar with the issues of Javakhk-Armenians. Since the first day of its establishment, the ministry has supported the Armenians of Javakhk, and we hope the support continues,” the leader of the Georgian-Armenian Diocese added.
Archimandrite Maghakia Amiryan stated that he has been collaborating with the Ministry of Diaspora for many years and hoped his great experience would help overcome the hardships.
During the meeting, the participants touched upon the issues and challenges facing the community. The guests expressed gratitude for the effective meeting, and it was decided to hold discussions more often and make them ongoing.