Լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժման առաջնորդ Հասան Նասրալան կոչ է արել դիմադրության՝ կապված ԱՄՆ-ի կողմից Գոլանի բարձունքների հանդեպ Իսրայելի ինքնավարության ճանաչման հետ՝ հայտնում է AFP-ը։
Նրա խոսքերով, սիրիացիների համար միակ ճանապարհը իրենց հողերը վերադարձնելն է, իսկ պաղեստինցիների համար «օրինական իրավունքներին» հասնելը՝ դա «դիմադրությունն է, դիմադրությունը եւ դիմադրությունը»։ Նա Թրամփի այդ քայլն անվանել է «ծայրահեղ շրջադարձային պահ արաբա-իսրայելական պատմության մեջ»։
Թրամփի որոշումը «ջախջախիչ հարված է հասցնում տարածաշրջանում, այսպես կոչված, խաղաղ գործընթացին»՝ ասել է Նասրալան։
Հիշեցնենք, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 25-ին պաշտոնապես ճանաչել է Իսրայելի ինքնավարությունը Գոլանի բարձունքների հանդեպ, ինչի մասին հայտարարվել էր Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ։ Նույն օրը Թրամփն այդ մասին հրամանագիր է ստորագրել։

The head of Lebanese Shiite movement Hezbollah on Tuesday called for “resistance,” a day after the United States recognized Israeli sovereignty over the Golan Heights, AFP reported.
In a televised speech on Tuesday, Hezbollah chief Hassan Nasrallah said the only option left to Syrians to take back their land—and for Palestinians to achieve their “legitimate rights”—was “resistance, resistance, and resistance.”
He described US President Donald Trump’s move as “a crucial turning point in the history of the Arab-Israeli conflict.”
Trump’s decision “deals a knockout punch to what is called the peace process in the region,” Nasrallah added, in particular.
Donald Trump on Monday formally recognized Israel’s sovereignty over the Golan Heights and signed a respective order.