«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայ խաղաղապահների ներկայացուցիչը մեզ պատմեց, որ, ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո հանդես եկող հայ խաղաղապահների, Սիրիա մեկնած մեր առաքելությունը շատ վատ կենցաղային պայմաններում է գտնվում ոչ միայն բնակության պայմանների եւ անվտանգության առումով, այլեւ տարրական սնվելու՝ «իրենց հետ տարած պահածոներն են ուտում»։
Իսկ Սիրիա մեկնելու արդյունքում ՆԱՏՕ-ն հրաժարվել է մեզ հետ համագործակցության շատ ծրագրերից, եւ մտավախություն ունեն, որ Աֆղանստան եւ Կոսովո մեկնող հայ խաղաղապահների «ծառայություններից» էլ կարող են առաջիկայում հրաժարվել։
«Սիրիա առաքելություն ուղարկելը շատ մեծ վնաս պատճառեց մեզ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։ Այս օրերին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ԱՄՆ-ում է, եւ որոշ հույսեր ունեն, որ նա կկարողանա հարթել այս իրավիճակը»:

YEREVAN. – A representative of Armenian peacekeepers told Hraparak (Square) newspaper that, unlike Armenian peacekeepers under the auspices of NATO, the Armenian mission that went to Syria is in very poor living conditions—not solely in terms of residential conditions and security, but also basic nourishment; “they are eating the canned food they had taken with them,” according to the newspaper.
“And as a result of [this Armenian mission] traveling to Syria, NATO has abandoned many programs of cooperation with us, and they [Armenia] are concerned that in the future they [NATO] may refuse also from the ‘services’ of Armenian peacekeepers leaving for Afghanistan and Kosovo.
‘“Sending a mission to Syria caused great harm to us,’ our interlocutor said.
“Defense Minister Davit Tonoyan is in the US these days, and they [Armenia] have some hopes that he will be able to smoothen this situation,” Hraparak wrote.