2014-ի Ղրիմի հանրաքվեն ցույց տվեց, որ պատմությունը կերտում է ժողովուրդը։ Այս մասին «Ազգերի ինքնորոշման իրավունքը արդի միջազգային պրակտիկայում. հնարավորություններ եւ մարտահրավերներ» միջազգային գիտագործնական կոնֆերանսի (որը տեղի է ունենում մարտի 29-ին Երեւանում) մասնակիցներին հղած ուղերձում ասել է Ղրիմի Հանրապետության ղեկավար Սերգեյ Աքսյոնովը։
Սերգեյ Աքսյոնովի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է. «2014 թվականի գարնան իրադարձություններից, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորումից կարեւոր է մի քանի դասեր քաղել։ Առաջինը, որ կցանկանայի ընդգծել, այն է, որ քաղաքականությունը կարող է իսկապես հաջող լինել, եթե որոշումներն ընդունվում են բարոյականության հիման վրա։ Այն օրերին դրա դրսեւորումն էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը Ղրիմը եւ Սեւաստոպոլը Ռուսաստանի կազմում ընդունելու մասին, որը կարող էր եւ, ինչպես պարզվեց, առաջ բերեց արեւմտյան երկրների ագրեսիվ արձագանքը։ Բացի այդ, 2014-ի գարնան իրադարձությունները հայրենասիրության թեստ էին շատերի համար։ Ղրիմի օրինակը, եւ հակառակը՝ Ուկրաինայի եւ հետխորհրդային երկու երկրների իրադարձությունները, որտեղ իշխանության են եկել հակառուսական ուժերը, ցույց տվեցին, որ Ռուսաստանի հետ սերտ համագործակցությունը հարեւան պետությունների զարգացման կարեւոր գործոններից մեկն է»։
Նշենք, որ Երեւանում մարտի 29-ին տեղի են ունենում միջոցառումներ Ռուսաստանին Ղրիմի վերամիավորման 5-ամյակի կապակցությամբ։

The 2014 referendum in Crimea showed that people shape history. This is what leader of the Republic of Crimea Sergey Aksyonov said in his message addressed to the participants of the of the international scientific-practical conference (taking place in Yerevan on 29 March) entitled “The Right of Nations to Self-Determination in Modern International Practice: Opportunities and Challenges”.
Sergey Aksyonov’s message particularly reads as follows: “It is important to learn some important lessons from the events that took place in the spring of 2014, particularly the reunification of Crimea with Russia. The first thing I would like to emphasize is the fact that politics can truly be successful, if decisions are adopted on the basis of morality. During those days, manifestation of this was the decision of President of Russia Vladimir Putin on accepting Crimea and Sevastopol within the composition of Russia which could, and as it became clear, sparked the aggressive reaction of the West. In addition, the events that took place in the spring of 2014 were a test of patriotism for many. The example of Crimea, and on the contrary, the events that took place in Ukraine and the two post-Soviet countries where anti-Russian forces came to power, showed that close cooperation with Russia is one of the key factors for the development of neighboring countries.”
On 29 March, Yerevan is hosting events dedicated to the 5th anniversary of the reunification of Crimea with Russia.