Իսրայելական զենքի գնորդների մեջ Ադրբեջանը երրորդն է Հնդկաստանից եւ Վիետնամից հետո։ Համաձայն տարբեր աղբյուրների՝ 2017-ին Երուսաղեմը Բաքվին մատակարարել է 140 մլն դոլարի սպառազինություն, գրում է «Նովայա գազետան»։
Հրթիռներից մինչեւ տանկեր
Ադրբեջանի բանակը (ԱԱԲ) իր սպառազինությունում ունի «Բարաք-8» զենիթահրթիռային համալիրներ (ԶՀՀ), որոնք ստացել են տեղական «Իլդիրիմ» անունը։ Դրանք նախատեսված են հակառակորդի ինքնաթիռները խոցելու, ինչպես նաեւ ծովից ու ցամաքից արձակված հրթիռները ոչնչացնելու համար։ Դրանք օդային թիրախները խոցում են մինչձայնային եւ գերձայնային արագություններով, տարբեր բարձրությունների եւ հեռավորությունների վրա։ Հրթիռը երկաստիճան պինդվառելիքային է, 4,5 մետր երկարությամբ եւ հագեցած է ինքնուղղորդվող ակտիվ համակարգով։
Իսրայելական խոշոր Elbit Systems մասնավոր ընկերությունն արդիականացրել է մի քանի տասնյակ Т-72 ադրբեջանական տանկեր՝ դրանց վրա տեղադրելով կրակի կառավարման նոր համակարգեր եւ արդիական զրահներ։
Այդ նույն իսրայելական կոնցեռնը Բաքվին մատակարարում է 120 միլիմետրանոց CARDOM (Computerised Autonomous Recoil Rapid Deployed Outrange Mortar) ինքնագնաց ականանետեր։ Ականանետն ունի կրակի կառավարման արդիական համակարգ, նավիգացիոն բլոկ, ուղղորդման ավտոմատ համակարգ եւ սեփական ուժային սարք։
Ադրբեջանի բանակը ստացել է նաեւ իսրայելական շարժական հակահրթիռային EL/M-2080 ռադիոտեղորոշիչ համակարգ՝ «Գրին Փայն» (Green Pine, թարգմանաբար՝ «Կանաչ եղեւնի»), որը ստեղծել է իսրայելական ELTA Systems ընկերությունը (Israel Aerospace Industries կոնցեռնի դուստր ընկերությունն է)։ Շարժական ռադիոտեղորոշիչ այս կայանը թույլ է տալիս ինքնուրույն հայտնաբերել եւ հետեւել տասնյակ տակտիկական բալիստիկ հրթիռների հակառակորդի կողմից ռադիոէլեկտրոնային պայքար մղելու պայմաններում։ Նման ռադիոտեղորոշիչ կայանների որոշակի քանակություն տեղակայված է ադրբեջանա-իրանական սահմանին։
Իսրայելն Ադրբեջանի ազգային բանակին մատակարարել է նաեւ տեղափոխվող POMINS-2 հեռահար ականազերծման համակարգեր, որոնք կարող են կես րոպեում ականների դաշտերում ստեղծել անցումներ 50 մետր երկարությամբ եւ 1,5 մետր լայնությամբ։ Դրա համար արձակվում է հրթիռ, որը ականադաշտում պայթուցիկով մալուխ է անցկացնում, որի պայթյունից հետո բոլոր հակահետեւակային ականները  պայթեցվում են, իսկ լարերով արգելապատնեշները՝ վերացվում։
Ադրբեջանական զինվորականների զինանոցում կան իսրայելական փոքրածավալ ատրճանակ-թնդանոթներ՝ «Միկրո-ուզի», գրոհային հրացաններ՝ «Տավոր-21», եւ ձեռքի թնդանոթ՝ «Նեգեւ», որը թողարկում է Israel Military Industries-ը։
Ադրբեջանի զինանոցը համալրված է նաեւ իսրայելական В-300 նռնականետով, որն ընդունակ է խոցել մինչեւ 400 մմ միասեռ զրահ, ինչպես նաեւ Rafael-ին պատկանող իսրայելական «Սփայք» բազմաֆունկցիոնալ հրթիռային համալիրներով: 2016 թվականին բրիտանական Military Balance պարբերականը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանում տեղադրվել են իսրայելական արտադրության ATMOS 2000 (Autonomous Truck MOunted System) թվով հինգ 155 մմ ինքնագնաց հրետանային սարքավորումներ: Այդ ինքնագնացը նախատեսված է կենդանի ուժի, հրետանային մարտկոցների, երկարաժամկետ կրակակետերի ոչնչացման, ինչպես նաեւ ականապատ դաշտերն անցնելու համար:
2000-ականների կեսերին Ադրբեջանը ձեռք էր բերել հետախուզական եւ պարեկային տեսակի Storm իսրայելական ամենագնացներ, որոնք ունեն վառելիքի, ջրի, բեռնախցում գնդացրի եւ այլ սարքավորումների տեղադրման հնարավորություն:
2013 թվականին Իսրայելն ու Ադրբեջանը սկսել էին բանակցություններ «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համալիրի մատակարարման շուրջ: Այդ համակարգը ցուցադրել էր արդյունավետությունը մինչեւ 80 կմ կրակ արձակելու հնարավորությամբ չկառավարվող հրթիռների դեմ պայքարում: Այդպիսի համալիրի մարտկոցը կարող է ծածկել մինչեւ 200 ք/կմ տարածք:
Մասնագետների անցկացրած փորձարկումները ցույց են տվել, որ «Երկաթե գմբեթը» կարող է բավականին արդյունավետորեն պայքարել ցանկացած օպերատիվ-տակտիկական հրթիռային համալիրների դեմ՝ ներառյալ ռուսական «Իսկանդեր» համալիրները:
Բաքվի եւ Երուսաղեմի համագործակցությունն ուղղված է երրորդ երկրների դե՞մ
Բաքվի եւ Երուսաղեմի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը որոշակի մտահոգություններ է առաջացնում Երեւանի մոտ: Օրինակ, Իսրայելական «Գաարեց» թերթի տվյալներով, 2019 թ. մարտին Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մելքոնյանը այցելել էր Երուսաղեմ եւ Իսրայելի Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ  Դան Օրիանին Երեւանի կողմից բողոք էր ներկայացրել Բաքվին իսրայելական զենքի մատակարարման կապակցությամբ:
Մասնավորապես, խոսքը «Լեռնային Ղարաբաղում հայ կամավորների դեմ ադրբեջանցի զինվորների կողմից իսրայելական արտադրության անօդաչուների  կիրառման» փաստերի մասին էր: Մոտավորապես հենց այդ ժամանակ, ՀՀ փոխարտգործնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանը մեկ այլ իսրայելական «The Jerusalem Post» թերթին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանը «կողջունի այն իրավիճակը», երբ Իսրայելը, օրինակ, Միացյալ Նահանգների եւ շատ եվրոպական երկրների օրինակով, կհրաժարվի զենք վաճառել ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Հայաստանին, որոնք երկարատեւ հակամարտության մեջ են:
Հատկանշական է, որ Կնեսեթի նախկին անդամ, «Հայաստան-Իսրայել» հասարակական համաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը հիշատակել էր հայերին իսրայելական զենքի մատակարարման հնարավորությունների մասին: «Սպուտնիկ-Հայաստան»-ին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ առաջին հերթին Երուսաղեմի եւ Երեւանի միջեւ երկկողմ համագործակցությունը կարող է զարգանալ ցանկացած բնագավառում, այդ թվում, ռազմական, եւ երկրորդ, Իսրայելը, իբրեւ թե, արդեն զենք է առաջարկել Երեւանին: Սակայն  այս տեղեկատվությունը չի հաստավել այլ աղբյուրներից:
Պաշտոնական Երուսաղեմն ընդգծում է, որ Բաքվին սպառազինություն մատակարարելով, երբեք անմիջականորեն չի գործում Երեւանի դեմ: Հատկապես, պետք է նշել, որ Իսրայելում ապրում են ինչպես տասնյակ հազարավոր ներգաղթյալներ Ադրբեջանից, որոնք այստեղ են տեղափոխվել խառը ընտանիքների շրջանակում, այնպես էլ քիչ չեն հայերը՝ ներգաղթյալներ Հայաստանից եւ այլ երկրներից:
Ընդ որում դեռ 2012 թ. ապրիլի 14-ին իսրայելաբնակ հայերը ԱԳՆ շենքի դիմաց բողոքի ցույց էին կազմակերպել՝ ընդդեմ Ադրբեջանին իսրայելական սպառազինության վաճառքի դեմ: Ակցիայի մասնակիցները նաեւ դժգոհություն էին հայտնել այն կապակցությամբ, որ Իսրայելը մինչ օրս  պաշտոնապես չի ճանաչել 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Միեւնույն ժամանակ, հնարավոր չէ չնկատել այն փաստը, որ Իսրայելը վախենում է Հայաստանում իրանական ազդեցության մեծացումից: Նման ազդեցության օրինակները բավականաչափ են: Անդրանիկ Մարգարյանի կառավարությունում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանը  «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության ուղղությունները» ծրագրային զեկույցում հայ-իրանական հարաբերությունները բնութագրել էր որպես ռազմավարական: Չնայած այս ոլորտում Թեհրանի եւ Երեւանի միջեւ լուրջ համագործակցություն դեռեւս չի նկատվում, Երուսաղեմում ուշադիր հետեւում են իրավիճակին:
Ադրբեջանը բարեկամանում է, բայց զգուշավոր  է
Այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանի եւ Իսրայելի միջեւ ռազմական եւ ռազմատեխնիկական բնագավառում հարաբերությունները (եւ ոչ միայն սպառազինությունների մատակարարման տեսանկյունից) բնութագրվում են որպես գործընկերային հարաբերություններ՝ եւ մարտավարական եւ ռազմավարական իմաստով:
Այս կապակցությամբ ցուցադրական է նաեւ այն փաստը, որ չնայած բոլոր ոլորտներում, այդ թվում, ռազմական, բավականին ակտիվ իսրայելա-ադրբեջանական հարաբերություններին, Ադրբեջանն այդպես էլ  Իսրայելում իր դեսպանատունը չի բացել: Թեեւ պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունները համարվում են հաստատված, քանի որ 1993 թ. Բաքվում իր դռներն էր բացել Իսրայելի դեսպանատունը:

Azerbaijan is the third largest importer of Israeli weapons after India and Vietnam. According to various sources, Jerusalem delivered arms to Baku worth at least $ 140 million in 2017, Novaya Gazeta reported.
From rockets to tanks
The Azerbaijani Army is armed with the Barak-8 surface-to-air missile systems which are designed to crush planes of the opponent as well as destroy the missiles launched from from the sea and land.  Barak 8 which has a length of about 4.5 meters, was designed to counter a wide variety of air-borne threats, such as; anti-ship missiles, aircraft, UAVs drones and supersonic missiles.
Israel's largest privately-owned Elbit Systems has upgraded several dozens of Azerbaijani T-72 tanks, installing new firefighting systems and modern armor.
The same Israeli company supplies Baku with computerized 120 mm recoil mortars CARDOM (Computerized Autonomous Recoil Rapid Deployed Outrange Mortar). The mortar has a modern firing control system, navigation block and other functions.
The Azerbaijani army also received an Israeli EL/M-2080 'Green Pine' ground-based missile-defense radar, produced by Elta Systems, a subsidiary of Israel Aerospace Industries. Green Pine reportedly operates in search, detection, tracking, and missile guidance modes simultaneously, capable of detecting targets.A certain number of such radar stations have been installed on the Azerbaijani-Iranian border. Israel delivered to Azerbaijan portable remote mine neutralization systems POMINS-2.
In the arsenal of the Azerbaijani military officers there are Israeli small-sized Micro-uzi submachine guns, IWI Tavor bullpup assault rifle and the manual Negev machine gun which is issued by Israel Military Industries.
The Azerbaijani arsenal is also equipped with B-300 reusable man-portable anti-tank weapon system, which can be carried and operated by a single operator and is effective to approximately 400 meters as well as with Israeli Spike missile systems. In 2016, the British Military Balance reported that five Atmos 2000 155mm self-propelled artillery system produced by Israel, were installed in Azerbaijan.
In the mid-2000s, Azerbaijan purchased a certain number of Israeli off-road vehicles such as the Storm in the reconnaissance patrol version, which provides additional space for fuel, water and other equipment.
In 2013, Israel and Azerbaijan began negotiations over the supply of the Iron Dome missile defense system, which is designed to intercept and destroy short-range rockets and artillery shells fired from distances of 4 kilometres to 70 kilometres away.
The tests which were carried out by experts showed that Iron Dome can effectively fight any operative-tactical missile system, including Russian Iskander short-range ballistic missiles.
Is cooperation between Baku and Jerusalem directed against third countries?
Military-technical cooperation between Baku and Jerusalem causes certain concerns in Yerevan.  For example, according to the Israeli newspaper "Haaretz", in March 2019, Armenian Ambassador to Egypt Armen Melkonyan visited Jerusalem and conveyed a note of protest from Yerevan to Israeli Foreign Ministry representative, Dan Orian in connection with the supply of Israeli weapons to Baku.
In particular, it was about the facts of “use of Israeli-made drones by the Azerbaijani military in Karabakh against Armenian volunteers.” At that very moment, Armenian Deputy Foreign Minister Grigor Hovhannisyan said in an interview with another Israeli newspaper "The Jerusalem Post" that Armenia would “welcome a situation” where Israel would do as the US and most European countries have done and not sell arms to either Armenia or Azerbaijan.
It should be noted that Alexander Tsinker, former Deputy Speaker of the Knesset, the Head of the Israel-Armenia forum, mentioned the possibilities of supplying Israeli weapons to Armenians.  In an interview with Sputnik Armenia, he stated that first of all, the bilateral cooperation between Jerusalem and Yerevan can be developed in any sphere, including military, and secondly, Israel has already offered weapons to Yerevan. However, this information is not confirmed by other sources.
The official Jerusalem stresses that, by supplying the arms to Baku, it never acts directly against Yerevan. Particularly, it should be noted that tens of thousands of immigrants from Azerbaijan live in Israel, there are also a lot of Armenians. Moreover, on April 14, 2012, Israeli Armenians staged a protest against the sale of Israeli weapons to Azerbaijan in front of the building of the Israeli Foreign Ministry.  The protesters also expressed dissatisfaction with the fact that Israel has not so far officially recognized the Armenian Genocide.
At the same time, it is impossible to ignore the fact that Israel is afraid of the Iranian influence in Armenia.  Examples of such influence are quite enough. Serzh Sargsyan, who served as the Minister of Armenian Defense  in the Andranik Margaryan's government, noted in his  “Directions of National Security Strategy of the Republic of Armenia” program report described the Armenian-Iranian relations as strategic. Despite the fact that serious cooperation between Tehran and Yerevan is still not observed in this area, Jerusalem is closely following the situation.
Azerbaijan is friendly but cautious
Today, relations between Azerbaijan and Israel in the military and military-technical fields are characterized as partnership relations, both in tactical and strategic sense.
In this regard, the fact, that despite the  rather active Israeli-Azerbaijani relations in all spheres, including the military, Azerbaijan does not opened its embassy in Israel, is indicative.  Although Israel and Azerbaijan established diplomatic relations, and in 1993, Israel opened an embassy in Baku.