Իսրայելական զենքի գնորդների մեջ Ադրբեջանը երրորդն է Հնդկաստանից եւ Վիետնամից հետո։ Համաձայն տարբեր աղբյուրների՝ 2017-ին Երուսաղեմը Բաքվին մատակարարել է 140 մլն դոլարի սպառազինություն, գրում է «Նովայա գազետան»։
Հրթիռներից մինչեւ տանկեր
Ադրբեջանի բանակը (ԱԱԲ) իր սպառազինությունում ունի «Բարաք-8» զենիթահրթիռային համալիրներ (ԶՀՀ), որոնք ստացել են տեղական «Իլդիրիմ» անունը։ Դրանք նախատեսված են հակառակորդի ինքնաթիռները խոցելու, ինչպես նաեւ ծովից ու ցամաքից արձակված հրթիռները ոչնչացնելու համար։ Դրանք օդային թիրախները խոցում են մինչձայնային եւ գերձայնային արագություններով, տարբեր բարձրությունների եւ հեռավորությունների վրա։ Հրթիռը երկաստիճան պինդվառելիքային է, 4,5 մետր երկարությամբ եւ հագեցած է ինքնուղղորդվող ակտիվ համակարգով։
Իսրայելական խոշոր Elbit Systems մասնավոր ընկերությունն արդիականացրել է մի քանի տասնյակ Т-72 ադրբեջանական տանկեր՝ դրանց վրա տեղադրելով կրակի կառավարման նոր համակարգեր եւ արդիական զրահներ։
Այդ նույն իսրայելական կոնցեռնը Բաքվին մատակարարում է 120 միլիմետրանոց CARDOM (Computerised Autonomous Recoil Rapid Deployed Outrange Mortar) ինքնագնաց ականանետեր։ Ականանետն ունի կրակի կառավարման արդիական համակարգ, նավիգացիոն բլոկ, ուղղորդման ավտոմատ համակարգ եւ սեփական ուժային սարք։
Ադրբեջանի բանակը ստացել է նաեւ իսրայելական շարժական հակահրթիռային EL/M-2080 ռադիոտեղորոշիչ համակարգ՝ «Գրին Փայն» (Green Pine, թարգմանաբար՝ «Կանաչ եղեւնի»), որը ստեղծել է իսրայելական ELTA Systems ընկերությունը (Israel Aerospace Industries կոնցեռնի դուստր ընկերությունն է)։ Շարժական ռադիոտեղորոշիչ այս կայանը թույլ է տալիս ինքնուրույն հայտնաբերել եւ հետեւել տասնյակ տակտիկական բալիստիկ հրթիռների հակառակորդի կողմից ռադիոէլեկտրոնային պայքար մղելու պայմաններում։ Նման ռադիոտեղորոշիչ կայանների որոշակի քանակություն տեղակայված է ադրբեջանա-իրանական սահմանին։
Իսրայելն Ադրբեջանի ազգային բանակին մատակարարել է նաեւ տեղափոխվող POMINS-2 հեռահար ականազերծման համակարգեր, որոնք կարող են կես րոպեում ականների դաշտերում ստեղծել անցումներ 50 մետր երկարությամբ եւ 1,5 մետր լայնությամբ։ Դրա համար արձակվում է հրթիռ, որը ականադաշտում պայթուցիկով մալուխ է անցկացնում, որի պայթյունից հետո բոլոր հակահետեւակային ականները  պայթեցվում են, իսկ լարերով արգելապատնեշները՝ վերացվում։
Ադրբեջանական զինվորականների զինանոցում կան իսրայելական փոքրածավալ ատրճանակ-թնդանոթներ՝ «Միկրո-ուզի», գրոհային հրացաններ՝ «Տավոր-21», եւ ձեռքի թնդանոթ՝ «Նեգեւ», որը թողարկում է Israel Military Industries-ը։
Ադրբեջանի զինանոցը համալրված է նաեւ իսրայելական В-300 նռնականետով, որն ընդունակ է խոցել մինչեւ 400 մմ միասեռ զրահ, ինչպես նաեւ Rafael-ին պատկանող իսրայելական «Սփայք» բազմաֆունկցիոնալ հրթիռային համալիրներով: 2016 թվականին բրիտանական Military Balance պարբերականը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանում տեղադրվել են իսրայելական արտադրության ATMOS 2000 (Autonomous Truck MOunted System) թվով հինգ 155 մմ ինքնագնաց հրետանային սարքավորումներ: Այդ ինքնագնացը նախատեսված է կենդանի ուժի, հրետանային մարտկոցների, երկարաժամկետ կրակակետերի ոչնչացման, ինչպես նաեւ ականապատ դաշտերն անցնելու համար:
2000-ականների կեսերին Ադրբեջանը ձեռք էր բերել հետախուզական եւ պարեկային տեսակի Storm իսրայելական ամենագնացներ, որոնք ունեն վառելիքի, ջրի, բեռնախցում գնդացրի եւ այլ սարքավորումների տեղադրման հնարավորություն:
2013 թվականին Իսրայելն ու Ադրբեջանը սկսել էին բանակցություններ «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համալիրի մատակարարման շուրջ: Այդ համակարգը ցուցադրել էր արդյունավետությունը մինչեւ 80 կմ կրակ արձակելու հնարավորությամբ չկառավարվող հրթիռների դեմ պայքարում: Այդպիսի համալիրի մարտկոցը կարող է ծածկել մինչեւ 200 ք/կմ տարածք:
Մասնագետների անցկացրած փորձարկումները ցույց են տվել, որ «Երկաթե գմբեթը» կարող է բավականին արդյունավետորեն պայքարել ցանկացած օպերատիվ-տակտիկական հրթիռային համալիրների դեմ՝ ներառյալ ռուսական «Իսկանդեր» համալիրները:
Բաքվի եւ Երուսաղեմի համագործակցությունն ուղղված է երրորդ երկրների դե՞մ
Բաքվի եւ Երուսաղեմի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը որոշակի մտահոգություններ է առաջացնում Երեւանի մոտ: Օրինակ, Իսրայելական «Գաարեց» թերթի տվյալներով, 2019 թ. մարտին Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մելքոնյանը այցելել էր Երուսաղեմ եւ Իսրայելի Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ  Դան Օրիանին Երեւանի կողմից բողոք էր ներկայացրել Բաքվին իսրայելական զենքի մատակարարման կապակցությամբ:
Մասնավորապես, խոսքը «Լեռնային Ղարաբաղում հայ կամավորների դեմ ադրբեջանցի զինվորների կողմից իսրայելական արտադրության անօդաչուների  կիրառման» փաստերի մասին էր: Մոտավորապես հենց այդ ժամանակ, ՀՀ փոխարտգործնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանը մեկ այլ իսրայելական «The Jerusalem Post» թերթին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանը «կողջունի այն իրավիճակը», երբ Իսրայելը, օրինակ, Միացյալ Նահանգների եւ շատ եվրոպական երկրների օրինակով, կհրաժարվի զենք վաճառել ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Հայաստանին, որոնք երկարատեւ հակամարտության մեջ են:
Հատկանշական է, որ Կնեսեթի նախկին անդամ, «Հայաստան-Իսրայել» հասարակական համաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը հիշատակել էր հայերին իսրայելական զենքի մատակարարման հնարավորությունների մասին: «Սպուտնիկ-Հայաստան»-ին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ առաջին հերթին Երուսաղեմի եւ Երեւանի միջեւ երկկողմ համագործակցությունը կարող է զարգանալ ցանկացած բնագավառում, այդ թվում, ռազմական, եւ երկրորդ, Իսրայելը, իբրեւ թե, արդեն զենք է առաջարկել Երեւանին: Սակայն  այս տեղեկատվությունը չի հաստավել այլ աղբյուրներից:
Պաշտոնական Երուսաղեմն ընդգծում է, որ Բաքվին սպառազինություն մատակարարելով, երբեք անմիջականորեն չի գործում Երեւանի դեմ: Հատկապես, պետք է նշել, որ Իսրայելում ապրում են ինչպես տասնյակ հազարավոր ներգաղթյալներ Ադրբեջանից, որոնք այստեղ են տեղափոխվել խառը ընտանիքների շրջանակում, այնպես էլ քիչ չեն հայերը՝ ներգաղթյալներ Հայաստանից եւ այլ երկրներից:
Ընդ որում դեռ 2012 թ. ապրիլի 14-ին իսրայելաբնակ հայերը ԱԳՆ շենքի դիմաց բողոքի ցույց էին կազմակերպել՝ ընդդեմ Ադրբեջանին իսրայելական սպառազինության վաճառքի դեմ: Ակցիայի մասնակիցները նաեւ դժգոհություն էին հայտնել այն կապակցությամբ, որ Իսրայելը մինչ օրս  պաշտոնապես չի ճանաչել 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Միեւնույն ժամանակ, հնարավոր չէ չնկատել այն փաստը, որ Իսրայելը վախենում է Հայաստանում իրանական ազդեցության մեծացումից: Նման ազդեցության օրինակները բավականաչափ են: Անդրանիկ Մարգարյանի կառավարությունում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանը  «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության ուղղությունները» ծրագրային զեկույցում հայ-իրանական հարաբերությունները բնութագրել էր որպես ռազմավարական: Չնայած այս ոլորտում Թեհրանի եւ Երեւանի միջեւ լուրջ համագործակցություն դեռեւս չի նկատվում, Երուսաղեմում ուշադիր հետեւում են իրավիճակին:
Ադրբեջանը բարեկամանում է, բայց զգուշավոր  է
Այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանի եւ Իսրայելի միջեւ ռազմական եւ ռազմատեխնիկական բնագավառում հարաբերությունները (եւ ոչ միայն սպառազինությունների մատակարարման տեսանկյունից) բնութագրվում են որպես գործընկերային հարաբերություններ՝ եւ մարտավարական եւ ռազմավարական իմաստով:
Այս կապակցությամբ ցուցադրական է նաեւ այն փաստը, որ չնայած բոլոր ոլորտներում, այդ թվում, ռազմական, բավականին ակտիվ իսրայելա-ադրբեջանական հարաբերություններին, Ադրբեջանն այդպես էլ  Իսրայելում իր դեսպանատունը չի բացել: Թեեւ պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունները համարվում են հաստատված, քանի որ 1993 թ. Բաքվում իր դռներն էր բացել Իսրայելի դեսպանատունը:

Среди крупнейших импортеров израильского оружия Азербайджан занимает третье место после Индии и Вьетнама. Согласно разным источникам, в 2017 году Иерусалим поставил Баку вооружений на сумму не менее 140 млн долл, пишет «Новая газета».
От ракет до танков
Армия Азербайджана (НАА) имеет на вооружении зенитные ракетные комплексы (ЗРК) «Барак-8», которые получили местное название «Ильдырым», которые предназначены для перехвата самолетов противника, а также уничтожения ракет, выпущенных с моря и суши. Они сбивают воздушные цели с дозвуковыми и сверхзвуковыми скоростями на различных высотах и дальностях. Ракета – двухступенчатая твердотопливная, имеет длину 4,5 м и оснащена активной системой самонаведения.
Крупнейшая частная израильская компания Elbit Systems модернизировала несколько десятков азербайджанских танков Т-72, установив на азербайджанские танки новые системы управления огнем и современную броню.
Этот же израильский концерн поставляет Баку 120-мм самоходные минометы CARDOM (Computerised Autonomous Recoil Rapid Deployed Outrange Mortar). Миномет имеет современную систему управления огнем, навигационный блок, автоматическую систему наводки и собственную силовую установку.
Поступила на вооружение армии Азербайджана и израильская мобильная противоракетная радиолокационная система EL/M-2080 «Грин Пайн» (Green Pine, в переводе с английского – «Зеленая сосна»), разработанная израильской компанией ELTA Systems, дочерней структурой концерна Israel Aerospace Industries. Эта мобильная радиолокационная станция позволяет автономно обнаруживать и отслеживать десятки тактических баллистических ракет в условиях применения противником средств радиоэлектронной борьбы. Определенное количество таких радиолокационных станций установлено на азербайджано-иранской границе.
Израиль поставил Национальной армии Азербайджана и переносные системы дистанционного разминирования POMINS-2, способные за полминуты создать в минных полях проходы длиной 50 м и шириной 1,5 м. Для этого запускается ракета, протягивающая через минное поле кабель с взрывчаткой, после подрыва которой все противопехотные мины детонируют, а проволочные заграждения разрушаются.
В арсенале азербайджанских военных имеются израильские малогабаритные пистолеты-пулеметы «Микро-узи», штурмовые винтовки «Тавор-21» и ручной пулемет «Негев», который выпускается Israel Military Industries.
Азербайджанские военные оснащены также израильским гранатометом В-300, обеспечивающим пробитие до 400 мм гомогенной брони, и семейством израильских многофункциональных ракетных комплексов «Спайк» разработки Rafael. В 2016 году британский ежегодник Military Balance сообщил, что в Азербайджан поставлено пять 155-мм самоходных артустановок израильского производства ATMOS 2000 (Autonomous Truck MOunted System). Эта самоходка на шасси Tatra T815 VVN 6x6 предназначена для уничтожения живой силы, артиллерийских батарей, долговременных огневых точек, а также для обеспечения проходов в минных полях и полевых заграждениях.
В середине 2000-х Азербайджан закупил некоторое количество израильских внедорожников типа Storm в разведывательно-патрульной версии, в которой предусмотрены дополнительные места для топлива, воды и прочего оборудования, включая установку в кузове пулемета.
В 2013 году Израиль и Азербайджан начали переговоры о поставках комплекса противоракетной обороны «Железный купол». Эта система показала свою эффективность в борьбе с неуправляемыми ракетами с дальностью стрельбы до 80 км. Батарея подобных комплексов может прикрывать территорию площадью до 200 кв. км.
Проводившиеся специалистами испытания показали, что «Железный купол» имеет возможность достаточно эффективно действовать против любых оперативно-тактических ракетных комплексов, включая якобы и российские комплексы семейства «Искандер».
Сотрудничество Баку и Иерусалима не направлено против третьих стран?
Военно-техническое сотрудничество между Баку и Иерусалимом вызывает определенные опасения у Еревана. Так, например, по сообщению израильской газеты «Гаарец», в марте 2019 года посол Армении в Египте Армен Мелконян посетил Иерусалим и передал представителю израильского Министерства иностранных дел Дану Ориану ноту протеста со стороны Еревана в связи с поставками израильских вооружений Баку.
В частности, речь шла о фактах «применения азербайджанскими военными беспилотников израильского производства в Нагорном Карабахе против армянских добровольцев». Примерно тогда же заместитель министра иностранных дел Армении Григор Ованнисян в интервью другой израильской газете, Jerusalem Post, заявил, что Армения будет «приветствовать ситуацию», в которой Израиль, следуя примеру Соединенных Штатов и многих европейских стран, откажется от продажи оружия как Азербайджану, так и Армении, находящимся в длительном конфликте.
Примечательно, что бывший депутат Кнессета Александр Цинкер, сопредседатель общественного форума «Армения–Израиль», упоминал о возможностях поставок израильского оружия армянам. В интервью изданию «Спутник-Армения» он заявил, что, во-первых, двустороннее сотрудничество между Иерусалимом и Ереваном может развиваться в любой сфере, включая военную, а во-вторых, Израиль якобы уже предлагал оружие Еревану. Однако эта информация не подтверждается другими источниками.
Официальный Иерусалим подчеркивает, что, поставляя вооружение Баку, никогда не действует непосредственно против Еревана. Особо при этом необходимо отметить, что в Израиле живут как десятки тысяч выходцев из Азербайджана, переехавших сюда в рамках смешанных семей, так и немало армян, выходцев из Армении и других государств. Причем еще 14 апреля 2012 года израильские армяне устроили напротив здания Министерства иностранных дел Израиля демонстрацию протеста против продажи израильских вооружений Азербайджану. Участники акции также выражали возмущение по поводу того, что Израиль до сих пор официально не признал факт Геноцида армян в 1915 году.
В то же время нельзя не отметить и тот факт, что Израиль опасается усиления иранского влияния в Армении. Примеров такого влияния вполне достаточно. Занимавший в правительстве Андраника Маргаряна пост министра обороны Армении Серж Саргсян в своем программном докладе «Направления стратегии национальной безопасности Республики Армения» охарактеризовал армяно-иранские отношения как стратегические. И хотя какого-то серьезного сотрудничества между Тегераном и Ереваном в данной сфере пока не просматривается, в Иерусалиме внимательно отслеживают ситуацию.
Азербайджан дружит, но осторожничает
На сегодняшний день отношения между Азербайджаном и Израилем в военной и военно-технической области (и не только в плане поставок вооружений) характеризуются как партнерские – и в тактическом, и в стратегическом плане.
В этой связи показательным также является тот факт, что, даже, несмотря на достаточно активные израильско-азербайджанские отношения во всех сферах, включая военные, Азербайджан так и не открыл в Израиле свое посольство. Хотя официальные дипотношения считаются установленными, ибо еще в 1993 году израильское посольство открыло свои двери в Баку.