Մալթայում երեք դեռահաս միգրանտների մեղադրում են նավթային տանկերի «առեւանգման» մեջ՝ հայտնում է BBC News-ը։
Նրանցից մեկի անունը Աբդալլա Բարի է։ Նա ծնունդով Նոր Գվինեայից է։ Երկու մյուս դեռահասները 15 եւ 16 տարեկան են։ Մեկը դարձյալ Նոր Գվինեայից է, մյուսը՝ Կոտ Դ՛Իվուարից։ Նրանց անունները չեն նշվում։ Երեքին էլ սպառնում է մինչեւ 30 տարվա ազատազրկում։
Նշվում է, որ գրավման ժամանակ տանկերում ավելի նքան 100 միգրանտ է եղել։ Նրանք բոլորը կալանավորվել են։
Միգրանտներին փրկել է մի նավ, սակայն հայտնում են, որ նրանք նավն առեւանգել են այն բանից հետո, երբ իմացել են, որ իրենց ուզում են վերադարձնել Լիբիա։
Դրա փոխարեն, նրանք նավապետին ստիպել են ուղեւորվել Եվրոպա։
Տանկերը պարեկային ծառայության կողմից կանգնեցվել է Մալթայի տարածքային ջրերում, եւ հատուկ գործողության շնորհիվ ազատագրվել է։

Three teenage migrants were accused of "hijacking" an oil tanker in Malta, BBC reported.
One of the accused was identified as Abdalla Bari, 19, from New Guinea.  The other two are 15 and 16. One is from New Guinea, the other is from Côte d’Ivoire. Minors could not be named.
They will face up to 30 years in jail if found guilty.
It is noted that there were more than 100 migrants onboard the tanker at the time of seizing. They are all detained.
The migrants had been rescued by the ship, however, it is reported that they hijacked it after being told they would be returned to Libya. Instead they forced the captain to head towards Europe.
The tanker was stopped by patrol in territorial waters of Malta, and as a result of special operation the tanker was freed from capture.