Անցյալ ամիս Նորվեգիայում էլեկտրամոբիլների վաճառքի ոլորտում պատմական ռեկորդ է գրանցվել։ Դրանցից գնվել է անհամեմատ ավելի շատ, քան բենզինով եւ դիզելային ավտոմեքենաները՝ հայտնում է Press Association-ը։
Ինչպես թերթին տեղեկացրել է Էլեկտրամոբիլների նորվեգական ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Քրիստինա Բուն, մարտին երկրում վաճառված բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների 58,4 տոկոսը էլեկտրամոբիլներ են։
Նրա խոսքերով, Նորվեգիայում ընթացիկ տարվա սկզբում այդ ցուցանիշը կազմել է 48,4 տոկոս, իսկ տարվա կտրվածքով ակնկալվում է, որ այդ թիվը 50-ի կհասնի։
Հիշեցնենք՝ նորվեգական խորհրդարանը քվեարկել էր այն բանի օգտին, որ մինչեւ 2025թ․ երկիրն ամբողջովին անցնի էլեկտրամոբիլների։

A historical record was set in the field of sales of electric cars in Norway last month, AP reported.
According to Christina Bu, the Norwegian Electric Vehicle Association’s general secretary, 58.4 % of new cars sold in the country in March were battery-powered, calling it “historically high.”
Bu noted that electric cars’ share of the market in the first three months of 2019 was 48.4% and is expected to hover around 50% for the whole year.
Norway’s Parliament has voted to require that all new cars sold in the Scandinavian country be electric by 2025.