Անցյալ ամիս Նորվեգիայում էլեկտրամոբիլների վաճառքի ոլորտում պատմական ռեկորդ է գրանցվել։ Դրանցից գնվել է անհամեմատ ավելի շատ, քան բենզինով եւ դիզելային ավտոմեքենաները՝ հայտնում է Press Association-ը։
Ինչպես թերթին տեղեկացրել է Էլեկտրամոբիլների նորվեգական ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Քրիստինա Բուն, մարտին երկրում վաճառված բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների 58,4 տոկոսը էլեկտրամոբիլներ են։
Նրա խոսքերով, Նորվեգիայում ընթացիկ տարվա սկզբում այդ ցուցանիշը կազմել է 48,4 տոկոս, իսկ տարվա կտրվածքով ակնկալվում է, որ այդ թիվը 50-ի կհասնի։
Հիշեցնենք՝ նորվեգական խորհրդարանը քվեարկել էր այն բանի օգտին, որ մինչեւ 2025թ․ երկիրն ամբողջովին անցնի էլեկտրամոբիլների։

В прошлом месяце в Норвегии в сфере продаж электромобилей был зафиксирован исторический рекорд: их было куплено намного больше, чем автомобилей на бензине и дизельном топливе, передает Press Association.
Как заявила изданию генеральный секретарь Норвежской ассоциации электромобилей Кристина Бу, в стране в марте 58.4% всех проданных новых транспортных средств являются электромобилями.
По ее словам, в Норвегии в начале текущего года этот показатель составлял 48.4%, а в течение года ожидается, что 50% новых авто, купленных норвежцами, окажутся электромобилями.
Как напоминает издание, норвежский парламент проголосовал за то, чтобы к 2025 году страна полностью перешла на электромобили.