Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը այսօր՝ ապրիլի 9-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան տիկին Լին Թրեյսիին:
Նորին Սրբությունն իր շնորհավորանքներն է ուղղել դեսպանին նշանակման առիթով` արդյունավոր առաքելություն մաղթելով Հայաստանում: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը գոհունակությամբ արձանագրել է Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ առկա հագործակցությունն ու բարեկամությունը, ինչին կարեւոր իր նպաստն է բերում նաեւ ԱՄՆ հայ համայնքը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին ու դժվարություններին, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ի նպաստ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հոգեւոր պետերի կողմից ձեռնարկվող խաղաղարար ջանքերին:
Գարեգին Բ Հայրապետը եւ ԱՄՆ դեսպան Թրեյսին նաեւ զրուցել են հայ ժողովրդի կյանքում ինչպես անցյալում, այնպես եւ այսօր Հայոց Եկեղեցու հոգեւոր եւ ազգապահպան առաքելության մասին:

On 9 April, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received newly appointed US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Lynne Tracy at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
His Holiness congratulated the ambassador on her appointment and wished that she implemented her mission successfully in Armenia. With satisfaction, the Catholicos of All Armenians stated the existing friendship and cooperation between Armenia and the US.
During the meeting, the parties touched upon the hardships and challenges facing Armenia, as well as the peacemaking efforts that the spiritual leaders of Armenia and Azerbaijan are making for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
His Holiness Karekin II and US Ambassador Tracy also talked about the mission that the Armenian Church has played and continues to play in the lives of Armenians in terms of religion and national preservation.