Սուդանի նախագահ Օմար ալ Բաշիրը հրաժարական է տվել, տեղեկացնում է «Ռոյթըր» գործակալությունը՝ հղում կատարելով կառավարությունում ունեցած աղբյուրներին։ Ներկա պահին խորհրդակցություններ են անցկացվում անցումային խորհուրդ ձեւավորելու ուղղությամբ։
Անցած տարվա դեկտեմբերի կեսին երկիրը համակվեց ժողովրդական ընդվզումներով, որոնք սկզբում տնտեսական բնույթ ունեին. ցուցարարները պահանջում էին իջեցնել հացի եւ այլ մթերքների գները։
Աստիճանաբար քաղաքական պահանջներ մեջտեղ եկան, որոնք վերաբերում էին Օմար ալ Բաշիրի գրեթե միանձնյա ռեժիմի փոփոխությանը, որը նախագահի պաշտոնին էր արդեն 30 տարի։
Բողոքների կենտրոն դարձավ երկրի մայրաքաղաքում պաշտպանության նախարարության շենքերի համալիրը, որը գտնվում է նախագահի նստավայրի հարեւանությամբ։
Հենց այստեղ ցուցարարները հիմնեցին իրենց ճամբարը։ Ինչպես հայտարարում են ընդդիմությունը եւ իրավապաշտպանները, մի քանի ասմում սպանվել է մոտ 60 մարդ, հարյուրավորները տուժել են, մի քանի հազար մարդ կալանվել է։
Սուր քաղաքական ճգնաժամը Սուդանում սկսվել է 8 տարի առաջ, Հարավային Սուդանի առանձնանալուց եւ պաշտոնական Խարթումի դեմ ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցներ մտցնելուց հետո, տեղեկացնում է «Euronews»-ը։

Currently, consultations are underway on the formation of a transitional council.
From mid-December last year, the country was swept by popular protests: protesters called on the authorities to lower the prices of bread and other food products.
Gradually, political demands emerged concerning the change of the regime of the virtually sole power of Omar al-Bashir, who had been in office for 30 years.
The center of protests became the complex of buildings of the Ministry of Defense in the capital of the country, located not far from the presidential palace.
It was there that the protesters set up their camp. According to the opposition and human rights activists, in a few months about 60 people were killed, hundreds were injured, several thousand were detained.
The acute political crisis began in Sudan eight years ago, after the separation of South Sudan and the introduction of US economic sanctions against official Khartoum.