«Էկոնոմիստ» հանդեսը, Հայաստանը ճանաչելով 2018 թվականի տարվա երկիր, հարցադրում էր արել, թե արդյոք Հայաստանը կկարողանա՞ զարգացնել 2018 թվականին արձանագրած հաջողությունները: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 11-ին, ԵԽԽՎ-ում ունեցած իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պատիվ ունեմ այս բարձր ամբիոնից հայտարարել, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանում անշրջելի է` անշրջելի է մի պարզ պատճառով. նրա հաղթանակը մեր երկրում ապահովել են ոչ թե քաղաքական լիդերները կամ ուժերը, այլ ժողովուրդը, քաղաքացին, երիտասարդությունը, որոնք այլեւս գիտեն, որ իրենք են ամենայն առաջընթացի շարժիչ ուժը եւ հաստատ բաց չեն թողնի Հայաստանը ժողովրդավարության, օրինականության, թափանցիկության ու հանդուրժողականության փարոս դարձնելու այս բացառիկ հնարավորությունը:
Հայաստանը կարող է եւ կմնա լավ լուրերի աղբյուր՝ ժողովրդավարությանը հավատացող բոլոր մարդկանց համար»,-ընդգծեց նա:

Recognizing Armenia as country of the year 2018, The Economist had asked if Armenia could add to the successes achieved in 2018. This is what Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan stated in his speech at the PACE.
“I have the honor to declare from this high podium that democracy is irreversible in Armenia simply because its victory in our country was ensured by the people, citizens and youth, not political leaders or forces. The people, citizens and youth know that they are the driving force for progress and definitely won’t miss this exclusive opportunity to turn Armenia into a beacon of democracy, lawfulness, transparency and tolerance.
Armenia can and will remain a source of good news for all those who believe in democracy,” he emphasized.