Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը քիչ առաջ մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անձեռնմխելիութան հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած բողոքը։
Նշենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանն էլ երեկ՝ ապրիլի 11-ին էր մերժել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու դեմ պաշտպանների ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 15–ին ՀՔԾ–ն հայտարարեց 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քննվող քրեական գործով նախաքննության ավարտի մասին։
Այս գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը եւ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ  Արմեն Գեւորգյանը։

YEREVAN. – The capital city Yerevan Court of General Jurisdiction on Friday morning denied the appeal by the legal defense team of Armenia’s second President Robert Kocharyan, and with respect to ending the criminal proceedings against Kocharyan on the basis of presidential immunity.
As reported earlier, the Criminal Court of Appeal on Thursday denied the appeal by Kocharyan’s attorneys, and of the extension of his custody period for two more months.
On March 15, the Yerevan Court of General Jurisdiction granted the Special Investigation Service’s (SIS) petition to extend Robert Kocharyan’s pretrial measure of custody for two more months, and denied the defense’s motion for releasing their client on bail.
On February 15, the SIS announced that it completed the preliminary investigation into the criminal cases connected with the incidents of March 1 to 2, 2008.