Հայաստանում Բաղրամյանի անվան զորավարժարանում ապրիլի 12-ին ավարտվել են հայ-ռուսական երկկողմ գումարտակային-տակտիկական զորավարժությունները։
Զորավարժություններն սկսվել էին ապրիլի 1-ին, եզրափակիչ օրը տեղի ունեցավ զորավարժությունների ակտիվ փուլը՝ մարտական հրաձգությամբ։ Զորավարժություններին մասնակցեց 1500 մարդ, գործի դրվեց 400 միավոր տեխնիկա։ Զորավարժությունների ընթացքին հետեւում էին մեկուկես տասնյակ երկրների ռազմական կցորդները։
«Այս զորավարժությունների հիմնական առանձնահատկությունը սցենարի բացակայությունն է։ Հրամանատարներին տրվում է առաջադրանք՝ ելնելով իրավիճակի զարգացումից»,- լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է հայ-ռուսական զորքերի միավորված խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Տիգրան Փարվանյանը։
Սահմանի ապօրինի հատում, շենքի զավթում ու ազատագրում, ագրեսիայի կասեցում եւ հակահարձակում։ Զորավարժություններում կիրառվել են հրետանի, զրահատեխնիկա, ավիացիա եւ առաջին անգամ Հայաստանում՝ ՌԷՊ տարրեր։
Հայաստանում 102-րդ ռազմակայանի հրամանատար Վլադիմիր Ելկանովը զորավարժությունների արդյունքները գնահատել է «լավ»։ «Զորավարժություններն անցան որակյալ, բարձր մակարդակով, առաջադրված խնդիրը կատարվեց»,- փաստել է Վլադիմիր Ելկանովը՝ նշելով կողմերի փոխգործակցության բարձր մակարդակը։ Տիգրան Փարվանյանը լիովին համաձայն է գործընկերոջ կարծիքին. «Պլանավորված բոլոր գործողությունները կատարված են, կոորդինացումը բարձր մակարդակի է»։

April 12th marked the end of the Armenian-Russian battalion tactical drills at Baghramyan military training school in Armenia.
The military drills were launched on 1 April, and the active stage (combat shooting) of the military drills was held on the last day of the drills. There were 1,500 people and 400 units of equipment. Military attaches of about one-and-a-half dozen countries were following the course of the military drills.
“The main feature of these military drills is the absence of a scenario. The commanders are given tasks based on the development of the situation,” commander of the unified group of Armenian-Russian troops, Major-General Tigran Parvanyan told journalists.
There was illegal crossing of the border, seizure and liberation of a building, suspension of aggression and counterattack. The participants used artillery, armored vehicles, aviation and, for the first time in Armenia, elements of a radio-electrical defense measure.
Commander of the 102nd Russian military base in Armenia Vladimir Yelkanov assessed the results of the military drills as “good”. “The military drills were at a high level, and the objective was met,” Vladimir Yelkanov stated, noting the high level of partnership of the parties. Tigran Parvanyan fully agreed with his counterpart. “All the planned actions were carried out, and there was high-level coordination,” he said.