Ալժիրի ոստիկանությունը երկրի մայրաքաղաքում ցուցարարների դեմ ջրցան մեքենա է կիրառել, ովքեր արդեն 8-րդ շաբաթն է դուրս են գալիս մայրաքաղաքի փողոցներ՝ բողոքելով իշխանությունների դեմ, հաղորդում է Associated Press-ը:
Գործակալությունը նշում է, որ բողոքի շարժումը խաղաղ էր, սակայն փողոցներում ոստիկանները սովորականից շատ էին:
Դեպքի վայրից գործակալության թղթակիցը հաղորդել է, որ ոստիկանությունը Ալժիրի Դիդուշ Մուրադի փողոցում արցունքաբեր գազ է կիրառել կենտրոնական փոստի մոտ, որը դարձել է շարժման խորհրդանիշը:
Դեռ հայտնի չէ, թե ինչն է ստիպել ոստիկանությանը ուժ կիրառել:
Փողոցը լցված է եղել Ալժիրի դրոշները ծածանող ցուցարարներով, որոնք վանկարկում  էին «Իշխանությունները մարդասպան են»: Այնուհետ նրանք շրջափակել են ջրցան բեռնատարը՝ փորձելով տեղաշարժել այն:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ նախագահ Աբդելազիզ Բուտեֆլիկի հրաժարականի մասին: Այս պաշտոնում նրան փոխարինել էր խորհրդարանի  Վերին պալատի ղեկավար Աբդելքադեր Բենսալահը:
82-ամյա նախագահը հրաժարական էր տվել այն բանից հետո, երբ երկրի ղեկավարը պահանջել էր անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել նրան պաշտոնանկ անելու համար:
Ավելի քան ութ շաբաթ հազարավոր մարդիկ դուրս են գալիս մայրաքաղաքի փողոցները՝ պահանջելով փոխել քաղաքական համակարգը, որը  շատերն անզոր են համարում բարեփոխումների իրականացման համար:

Полиция Алжира применила водомет в столице страны к демонстрантам, которые вот уже восьмую неделю выходят на улицы столицы, протестуя против властей, сообщает Associated Press
Как отмечает агентство, протестное движение было абсолютно мирным, однако полиции на улицах было больше, чем обычно.
Корреспондент агентства с места событий сообщил о том, что полиция применила слезоточивый газ на улице Дидуш Мурад Алжира близ центральной почты, которая стала символом движения.
Пока неясно, что заставило полицию применить силу.
Улица была переполнена демонстрантами с флагами Алжира, которые скандировали: «Власти убийцы!». Затем они окружили грузовик  с водометом, пытаясь толкнуть его.
Напомним, что 3 апреля стало известно об отставке президента страны Абдельазиза Бутефлики. На данном посту его заменил глава Верхней палаты парламента Абделькадер Бенсалах.
82-летний президент подал в отставку вскоре после того, как начальник штаба ВС страны потребовал немедленных действий, чтобы отстранить его от должности.
Тысячи людей на протяжении восьми недель выходят на улицы столицы с требованием смены политической системы, которую многие считают неспособной к существенным реформам.