Bloomberg գործակալությունը «Գահերի խաղի» երկրպագուների օգնությամբ կազմել է սերիալի ամենահարուստ ընտանիքների վարկանշային աղյուսակը: Գնահատումն անցկացվել է յոթ սեզոնների ընթացքում՝ կլանների ունեցվածքային ձեռքբերումներից ելնելով, հաղորդում է ՌԲԿ-ը:
Առաջին տեղը զբաղեցրել է Թարգարիենների ընտանիքն ու դրա տիրակալ Դեներիս Թարգարիենը: Նրան է պատկանում ամբողջ սերիալում ամենաթանկ ակտիվը՝ մարտական վիշապները: Bloomberg-ի փորձագետները դժվարացել են սահմանել դրանց հստակ դրամային արժեքը: Valuation Research Corporation խորհրդատվական ընկերության գործադիր տնօրեն Սթիվ Շուլցը ենթադրել է, որ այդ դեպքում ընդունելի է երկու մեթոդ: Մեկը վերաբերում է վիշապներին պահելու եւ սովորեցնելու արժեքի գնահատմանը, մյուսը հիմնված է այն ունեցվածքի արժեքի գնահատման վրա, որը գողացվել է վիշապի պես մարտական միավոր կիրառելու միջոցով: Bloomberg-ն իր հերթին ուշադրություն է դարձնում, որ սերիաներից մեկում Դեներիսը համաձայնվել էր փոխանակել վիշապի ձագերից մեկին ամբողջական հանդերձանքով 8 հազար ստրուկներով եւ 5 հազար զինվորներով, որոնք դեռեւս չէին ստացել համապատասխան ուսուցում: Այդ գործարքի տվյալների կիրառումը բարդ է, քանի որ դրա արդյունքում Դեներիսը հրամայել էր վիշապներին այրել ստրկավաճառներին եւ ստացել էր զորքն առանց փոխանակման:
Թարգարիենների տան ունեցվածքը որոշվում է նաեւ Քասթերլի-Ռոք ամրոցի եւ Վիշապաքարի վրա հսկողությամբ, որտեղ կենտրոնացած են օբսիդիանի մեծ քանակությունը:
Թանգարիեններին հաջորդում է Լաննիսթերների ընտանիքը, որը սերիալի սկզբում Վեստերոսի ամենահարուստ տունն էր: Սակայն նրանք կորցրել են առաջին տեղը մի քանի պարտություններից եւ Քասթերլի-Ռոքի կորստից հետո, որտեղ գտնվում էր գլխավոր ակտիվը՝ ոսկե աղբյուրները: 7-րդ սեզոնում պահպանված Լաննիսթերների առավելություններից են Երկաթե բանկից վարկեր ստանալու հնարավորությունն ու առեւտրային ճանապարհների հսկողությունը:
Երրորդ տեղում է Արենների ընտանիքը: Նրանք հսկում են Հովիտը, որը շնորհիվ լեռներում աշխարհագրական դիրքի անառիկ է մնացել մյուս ընտանիքների զորքերի համար: Արենների հողերի անվտանգությունը թույլ է տալիս մարդկանց կենտրոնանալ գյուղատնտեսական գործունեության եւ առեւտրի վրա՝ չշեղվելով զինվորական գործողությունների ուղղությամբ:
Սթարքերի տունը զբաղեցնում է վարկանշային աղյուսակի չորրորդ հորիզոնականը: Նրան են պատկանում հյուսիսային լայնամասշտաբ հողերը: Դրանք քիչ բնակեցված են եւ բերրի չեն, սակայն հարուստ են արժեքավոր ռեսուրսներով (Bloomberg-ը համեմատում է Սթարքերի հողերը Սիբիրի հետ): Չնայած պատերազմում տեւական մասնակցության՝ Սթարքերին դեռեւս հասանելի են փայտանյութը, որսի կենդանիներն ու այլ բնական ռեսուրսները:
Հինգերորդ տեղում է Գրեյջոյի ընտանիքը, որի հիմնական կալվածքը գտնվում է կղզիների վրա: Նրանց հիմնական առավելությունը մեծ նավատորմն է, որի աճը սերիալի ընթացքում վկայում է տնտեսական ռեսուրսները պահպանելու մասին: Նրանց հաջորդում են Մարթելի, Թալլիի եւ Բարաթեոնի տները: Վեստերոսում պատերազմի հետեւանքով ամենամեծ կորուստները կրել է Թայրելի տունը, որը ութերորդ սեզոնի սկզբում երկրորդ տեղից իջել էր վարկանշային աղյուսակի վերջին՝ իններորդ հորիզոնականը: Դրա հիմնական պատճառը Լաննիսթերների հարձակումն էր Թայլերների մայրաքաղաք Հայգարդենի վրա եւ բոլոր ակտիվների գրավումը:
Ինպես հաղորդում է HBO հեռուստաալիքը, «Գահերի խաղը» սերիալի եզրափակիչ սեզոնը կցուցադրվի ապրիլի 14-ին:

Агентство Bloomberg с помощью фанатов «Игры престолов» составило рейтинг богатейших семей сериала. Оценка проводилась исходя из имущественных приобретений кланов на протяжении семи сезонов, передает РБК
Первое место занял дом Таргариенов и его правительница — Дейнерис Таргариен. Ей принадлежит самый дорогой актив во всем сериале — боевые драконы. Эксперты Bloomberg затруднились в определении точного денежного эквивалента их стоимости. Управляющий директор консалтинговой компании Valuation Research Corporation Стив Шульц предположил, что в этом случае допустимы два метода. Один исходит из оценки стоимости содержания и обучения драконов. Другой метод основан на оценке стоимости того имущества, которое может быть награблено с применением такой боевой единицы как дракон. Bloomberg, в свою очередь, обращает внимание на то, что в одной из серий Дейнерис согласилась обменять одного из детенышей драконов на 8 тыс. воинов-рабов в полной экипировке и 5 тыс. воинов еще не прошедших обучение. Использование данных об этой сделке затруднено тем, что по ее итогам Дейнерис приказала драконам сжечь работорговцев и получила войско без обмена.
Также богатство дома Таргариенов определяется контролем на крепостью Кастерли-Рок и Драконим камнем, где сконцентрированы большие запасы «драконьего стекла» — обсидиана.
Вслед за Таргариенами идет семейство Ланнистеров. В начале сериала это был богатейший дом Вестероса. Однако они потеряли первое место в спике из-за нескольких поражений и потери Кастерли-Рока, где находился их главный актив — золотые рудники. В числе преимуществ Ланнистеров, сохранившихся к седьмому сезону — возможность получения кредитов от Железного банка и контроль над торговыми путями.
На третьем месте стоит Дом Арренов. Он контролирует Долину, которая благодаря естественному географическому положению в горах остается неприступна для войск остальных семейств. Безопасность земель Арренов позволяет людям под его контролем сконцентрироваться на ведении сельского хозяйства и торговли, не отвлекаясь на военные действия.
Дом Старков занимает четвертую строчку рейтинга. Ему принадлежать обширные северные земли. Они малонаселенны и бесплодны, однако там можно найти большие объемы ценных ресурсов (Bloomberg сравнивает земли Старков с Сибирью). Несмотря на затяжное участие в войне, Старки все еще имеют доступ к древесине, дичи и прочим природным ресурсам.
На пятом месте находится дом Грейджой, чьи основные владения назходятся на островах. Их основное преимущество — большой флот, рост которого на протяжении сериала свидетельствует о сохранении экономических ресурсов. Вслед за ним располагаются дом Мартелл, дом Талли и дом Баратеон. Больше всех от войны в Вестеросе потерял дом Тайрелл, опустившийся к началу восьмого сезона со второй на последнюю, девятую строчку рейтинга. Причиной этого стало нападение Ланнистеров на столицу Тайреллов — Хайгарден и полный захват всех активов.
Как сообщал телеканал HBO, заключительный сезон сериала «Игра престолов» выйдет на экраны 14 апреля.