Ապրիլի 15-ին ԱՄՆ-ը եւ Ճապոնիան սկսում են առեւտրային բանակցությունները: ԱՄՆ-ի առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհիզերը եւ Ճապոնիայի էկոնոմիկայի նախարար Տոշիմիցու Մոտեգին միտված են անցկացնել երկօրյա բանակցություններ Վաշինգտոնում, հաղորդում է AFP-ը:
Ավելի վաղ Մոտեգին հայտարարել էր, որ սպասվում են «անկեղծ» բանակցություններ, իսկ առաջին փուլում «կքննարկվեն ոլորտները հիմնականում ապրանքների մակարդակում»: «Ես կանեմ հնարավորինս ամեն ինչ հանգամանալից քննարկումներ անցկացնելու համար մեր ազգային շահերից բխող լավ արդյունքներ գրանցելու նպատակով»,-ասել է Մոտեգին:
Անցյալ տարի մայիսին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել էր իր վարչակազմն ուսումնասիրել օտարերկրյա ավտոմեքենաների եւ ավտոմասերի ներկրման համար 25 տոկոս հարկ սահմանելու հնարավորությունները, ինչն անհանգստություն էր առաջացրել այդ ոլորտում եւ կարող էր լուրջ հետեւանքներ ունենալ Ճապոնիայի եւ Եվրոպայի համար: ԱՄՆ-ի նախագահը հաճախ դժգոհում էր երկկողմանի առեւտրում Ճապոնիայի ոչ արդարացի առավելության համար եւ խոստանում շտկել դա:
ԱՄՆ-ի գյուղատնտեսության նախարար Սոննի Փերդյուն հայտարարել էր, որ հույս ունի «արագորեն կնքել համաձայնագիր Ճապոնիայի հետ» գյուղատնտեսական արտադրանքի համար սակագներն իջեցնելու առումով:
Այդուհանդերձ, ամերիկյան կողմն, ըստ ամենայնի, կբախվի Ճապոնիայի անհամաձայնությանն այդ հարցի շուրջ, հաղորդում է Jiji Press-ը՝ վկայակոչելով կառավարությունում իր աղբյուրներին: «Մենք չունենք հնարավորություն նախ գյուղատնտեսական գործարք կնքելու համար»,-ասել է ճապոնացի բարձրաստիճան պաշտոնյան: Նրա խոսքերով՝ եթե Ճապոնիան անի դա, ապա կարող է խախտել Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության կանոնները, որոնք կապված են ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրերի հետ:
Տոկիոն ձգտում է կենտրոնանալ միայն սակագների հարցերի շուրջ:
Այնուամենայնիվ, Վաշինգտոնի առեւտրային ներկայացուցիչներն առանձնացրել են 22 ոլորտներ բանակցությունների համար, այդ թվում՝ ոչ սակագնային արգելքները ճապոնական ավտոմոբիլային շուկայում եւ արժույթում:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը հայտարարել է, որ յուրաքանչյուր համաձայնագիրն իր մեջ կներառի միջազգային առեւտրում առավելություններ ստանալու համար արժույթների միջոցով մանիպուլյացիաներից զերծ մնալու պահանջը:
Նշենք, որ Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն կմեկնի Միացյալ Նահանգներ ապրիլի վերջում, եւ Թրամփը կմեկնի Ճապոնիա մայիսին երկրի նոր կայսրին հարգանքի տուրք մատուցելու համար, որը կսկսի ղեկավարել երկիրը մայիսի 1-ից:

As optimism grows that the United States and China are nearing a trade deal, Japan kicks off its own negotiations with Washington from Monday, hoping to resolve some of the issues "very quickly”, reports AFP.
US Trade Representative Robert Lighthizer and Japan's Economy Minister Toshimitsu Motegi are set to embark on two days of talks in Washington.
In Tokyo last week, Motegi predicted the crunch talks would be "candid", with the first round on Monday about "making a decision on which areas we will discuss, chiefly in the field of goods".
"I will do my best to have thorough discussions so as to produce a good result in line with our national interest," said Motegi.
In May, Trump ordered his administration to investigate the possibility of imposing tariffs of up to 25 percent on foreign autos and auto parts, a prospect that alarmed the industry and could have serious repercussions for Japan and Europe.
The US president has frequently complained that Japan has an unfair advantage in bilateral trade and vowed to fix that.
US Agriculture Secretary Sonny Perdue said Thursday he was seeking a "very quick agreement" with Japan on tariff cuts for agricultural goods.
However, the US side is likely to run into opposition from Japan on this issue, Jiji Press reported, citing unnamed government sources.
"There's no way for us to conclude an agricultural deal first," a senior Japanese official said. If Japan does so, it may violate World Trade Organization rules related to free-trade agreements, the officials noted, according to the report.
Tokyo aims to focus only on tariff matters, describing the talks as "TAG" or trade agreement on goods. However, Washington trade officials have spelled out 22 specific negotiation areas also including non-tariff barriers in Japan's auto market and currency.
US Treasury Secretary Steven Mnuchin said Saturday any agreement will include a requirement to refrain from manipulating currencies to gain an advantage in international trade.
Golf buddies Trump and Japanese Prime Minister Shinzo Abe will have plenty of opportunities to talk trade in the coming months.
Abe is visiting the United States later this month and Trump is expected in Japan in May to pay his respects to the country's new emperor who will take the throne on May 1.