Ապրիլի 15-ին ԱՄՆ-ը եւ Ճապոնիան սկսում են առեւտրային բանակցությունները: ԱՄՆ-ի առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհիզերը եւ Ճապոնիայի էկոնոմիկայի նախարար Տոշիմիցու Մոտեգին միտված են անցկացնել երկօրյա բանակցություններ Վաշինգտոնում, հաղորդում է AFP-ը:
Ավելի վաղ Մոտեգին հայտարարել էր, որ սպասվում են «անկեղծ» բանակցություններ, իսկ առաջին փուլում «կքննարկվեն ոլորտները հիմնականում ապրանքների մակարդակում»: «Ես կանեմ հնարավորինս ամեն ինչ հանգամանալից քննարկումներ անցկացնելու համար մեր ազգային շահերից բխող լավ արդյունքներ գրանցելու նպատակով»,-ասել է Մոտեգին:
Անցյալ տարի մայիսին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել էր իր վարչակազմն ուսումնասիրել օտարերկրյա ավտոմեքենաների եւ ավտոմասերի ներկրման համար 25 տոկոս հարկ սահմանելու հնարավորությունները, ինչն անհանգստություն էր առաջացրել այդ ոլորտում եւ կարող էր լուրջ հետեւանքներ ունենալ Ճապոնիայի եւ Եվրոպայի համար: ԱՄՆ-ի նախագահը հաճախ դժգոհում էր երկկողմանի առեւտրում Ճապոնիայի ոչ արդարացի առավելության համար եւ խոստանում շտկել դա:
ԱՄՆ-ի գյուղատնտեսության նախարար Սոննի Փերդյուն հայտարարել էր, որ հույս ունի «արագորեն կնքել համաձայնագիր Ճապոնիայի հետ» գյուղատնտեսական արտադրանքի համար սակագներն իջեցնելու առումով:
Այդուհանդերձ, ամերիկյան կողմն, ըստ ամենայնի, կբախվի Ճապոնիայի անհամաձայնությանն այդ հարցի շուրջ, հաղորդում է Jiji Press-ը՝ վկայակոչելով կառավարությունում իր աղբյուրներին: «Մենք չունենք հնարավորություն նախ գյուղատնտեսական գործարք կնքելու համար»,-ասել է ճապոնացի բարձրաստիճան պաշտոնյան: Նրա խոսքերով՝ եթե Ճապոնիան անի դա, ապա կարող է խախտել Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության կանոնները, որոնք կապված են ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրերի հետ:
Տոկիոն ձգտում է կենտրոնանալ միայն սակագների հարցերի շուրջ:
Այնուամենայնիվ, Վաշինգտոնի առեւտրային ներկայացուցիչներն առանձնացրել են 22 ոլորտներ բանակցությունների համար, այդ թվում՝ ոչ սակագնային արգելքները ճապոնական ավտոմոբիլային շուկայում եւ արժույթում:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը հայտարարել է, որ յուրաքանչյուր համաձայնագիրն իր մեջ կներառի միջազգային առեւտրում առավելություններ ստանալու համար արժույթների միջոցով մանիպուլյացիաներից զերծ մնալու պահանջը:
Նշենք, որ Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն կմեկնի Միացյալ Նահանգներ ապրիլի վերջում, եւ Թրամփը կմեկնի Ճապոնիա մայիսին երկրի նոր կայսրին հարգանքի տուրք մատուցելու համար, որը կսկսի ղեկավարել երկիրը մայիսի 1-ից:

США и Япония начинают торговые переговоры 15 апреля.  Торговый представитель США Роберт Лайтхизер и министр экономики Японии Тошимицу Мотеги намерены провести двухдневные переговоры в Вашингтоне, передает AFP.
Ранее Мотеги заявил, что переговоры будут «откровенными», а первый раунд  будет посвящен  «принятию решений о том, какие области мы будем обсуждать, главным образом в области товаров». «Я сделаю все возможное, чтобы провести обстоятельные дискуссии, чтобы добиться хорошего результата в соответствии с нашими национальными интересами», - сказал Мотеги.
В мае  прошлого года президент Дональд Трамп распорядился, чтобы его администрация  изучила вопрос возможности введения пошлин в  25% на импорт иностранных автомобилей и автозапчастей, что вызвало тревогу в отрасли и может иметь серьезные последствия для Японии и Европы. Президент США часто жаловался на несправедливое преимущество Японии в двусторонней торговле и обещал это исправить.
Министр сельского хозяйства США Сонни Пердью заявил, что надеется на достижение   «очень быстрого соглашения» с Японией о снижении тарифов на сельскохозяйственную продукцию.
Тем не менее, американская сторона, скорее всего, столкнется с оппозицией со стороны Японии по этому вопросу, сообщает Jiji Press со ссылкой на неназванные источники в правительстве. «У нас нет возможности сначала заключить сельскохозяйственную сделку», - сказал высокопоставленный японский чиновник изданию. По его словам,  если Япония сделает это, она может нарушить правила Всемирной торговой организации, связанные с соглашениями о свободной торговле.
Токио стремится сосредоточиться только на тарифных вопросах.
Тем не менее, торговые представители Вашингтона выделили 22 конкретные области для переговоров, в том числе нетарифные барьеры на японском автомобильном рынке и в валюте.
Министр финансов США Стивен Мнучин заявил, что любое соглашение будет включать требование воздержаться от манипулирования валютами для получения преимуществ в международной торговле.
Отметим, что премьер-министр Японии Синдзо Абэ посетит Соединенные Штаты в конце апреля, а Трамп, как ожидается, отправится в Японию в мае, чтобы выразить свое почтение новому императору страны, который взойдет на престол 1 мая.