Էկվադորը ծախսում էր տարեկան շուրջ մեկ մլն դոլար Լոնդոնում իր դեսպանատանը WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի կարիքները հոգալու համար, հաղորդում է NYP-ը՝ վկայակոչելով Էկվադորի պաշտոնական դեմքերին:
Համաձայն աղբյուրի՝ ընդհանուր առմամբ Էկվադորը հատկացրել էր 6.5 մլն դոլար Ասանժին, որը թաքնվում էր դեսպանատանը 2012 թվականի օգոստոսից, սակայն հանձնվել էր Բրիտանիայի իշխանություններին եւ ձերբակալվել անցած հինգշաբթի:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ 47-ամյա Ասանժը վիրավորում էր դեսպանատան աշխատակիցներին, ուտում էր ձեռքերով, հազվադեպ էր լոգանք ընդունում եւ լվանում հագուստը, նաեւ կղանքը քսում էր պատերին:
Daily Mail-ի տվյալներով՝ 6.5 միլիոնի մեծ մասը ծախսվել էր անվտանգություն ապահովելու նպատակով: Մնացած գումարն օգտագործվել էր բժշկական ծախսերի, սննդի եւ Ասանժի հագուստը լվալու համար:
Էկվադորի կառավարությունը հայտարարել է, որ Ասանժը, որին դուրս էին հանել դեսպանատնից, երբ նրա քաղաքական ապաստանը հետ էր կանչվել երկրի նախագահ Լենին Մորենոյի կողմից, վճարել էր իր ծախսերի դիմաց անցած տարվա դեկտեմբերից:

Эквадор тратил почти миллион долларов в год на содержание основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа в своем посольстве в Лондоне, передает NYP со ссылкой на официальных лиц Эквадора.
Согласно источнику, Эквадор выделил в общей сложности $6,5 млн. на Ассанжа, который скрывался  в посольстве с августа 2012 года, но был  властям Британии и арестован в минувший четверг.
47-летний Ассанж, по сообщениям, оскорблял сотрудников посольства, ел руками,  редко принимал ванну или стирал белье,  и даже измазывал стены  фекалиями.
По данным Daily Mail, большая часть этих 6,5 миллионов долларов была потрачена на безопасность. Остальные были использованы на медицинские расходы, питание и стирку одежды Ассанжа.
Правительство Эквадора заявило, что Ассанж, которого выдворили  из посольства после того, как его политическое убежище было отозвано президентом страны Лениным Морено, оплатил свои расходы с декабря прошлого года.