Էկվադորը ծախսում էր տարեկան շուրջ մեկ մլն դոլար Լոնդոնում իր դեսպանատանը WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի կարիքները հոգալու համար, հաղորդում է NYP-ը՝ վկայակոչելով Էկվադորի պաշտոնական դեմքերին:
Համաձայն աղբյուրի՝ ընդհանուր առմամբ Էկվադորը հատկացրել էր 6.5 մլն դոլար Ասանժին, որը թաքնվում էր դեսպանատանը 2012 թվականի օգոստոսից, սակայն հանձնվել էր Բրիտանիայի իշխանություններին եւ ձերբակալվել անցած հինգշաբթի:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ 47-ամյա Ասանժը վիրավորում էր դեսպանատան աշխատակիցներին, ուտում էր ձեռքերով, հազվադեպ էր լոգանք ընդունում եւ լվանում հագուստը, նաեւ կղանքը քսում էր պատերին:
Daily Mail-ի տվյալներով՝ 6.5 միլիոնի մեծ մասը ծախսվել էր անվտանգություն ապահովելու նպատակով: Մնացած գումարն օգտագործվել էր բժշկական ծախսերի, սննդի եւ Ասանժի հագուստը լվալու համար:
Էկվադորի կառավարությունը հայտարարել է, որ Ասանժը, որին դուրս էին հանել դեսպանատնից, երբ նրա քաղաքական ապաստանը հետ էր կանչվել երկրի նախագահ Լենին Մորենոյի կողմից, վճարել էր իր ծախսերի դիմաց անցած տարվա դեկտեմբերից:

The country shelled out a total of $6.5 million on behalf of Assange, who went into hiding there in August 2012 but was dragged out and arrested on Thursday.
The 47-year-old asylum seeker was reportedly abusive toward the embassy staff, ate with his fingers, infrequently bathed or did laundry — and even smeared feces on the walls.
Most of that $6.5 million was spent on security, according to the Daily Mail. The rest was used for medical expenses, food and washing his clothing.
The Ecuadorian government said Assange, who was thrown out of the embassy after his diplomatic asylum was withdrawn by the country’s president, Lenin Moreno, had paid for his own expenses since the last December.