Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի լրատվական ծառայությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով Հայաստանում Բելառուսի դեսպանին, նշել է, որ երկու երկրներն ունեն պատմականորեն ձևավորված բարեկամական լավ հարաբերություններ, և պետք է համատեղ աշխատել դրանք պահպանելու և խորացնելու ուղղությամբ: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցությունը ինտեգրացիոն միավորումների և կառույցների շրջանակում: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ապրիլի 30-ին Երևանում կայանալիք ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին Բելառուսի վարչապետի մասնակցությունը, որը լավ առիթ է՝ նաև երկկողմ կապերի ընդլայնման հեռանկարները քննարկելու համար:
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, և Բելառուսը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության հետևողական խորացմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իգոր Նազարուկը կարևորել են երկկողմ բարձրաստիճան շփումների ակտիվացումը և քննարկել հայ-բելառուսական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր՝ անդրադառնալով, մասնավորապես, տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին: Վարչապետն անդրադարձել է բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած քայլերին և առաջարկել բելառուսական բիզնես շրջանակներին ներկայացնել մեր երկրում ազատ տնտեսական գործունեության համար ստեղծված լայն հնարավորությունները: Դեսպան Նազարուկը վստահեցրել է, որ կփոխանցի այս ուղերձը և նշել, որ բելառուսական կողմի համար հետաքրքրական է քաղաքային տնտեսության, ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առարկայական քննարկումներ ծավալել տնտեսական, մշակութային, հումանիտար կապերի խորացման ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետը և Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ: Տարածաշրջանում կայունության և հավասարակշռության ապահովման տեսանկյունից ՀՀ վարչապետը կարևորել է ԼՂՀ կարգավորման հարցում Բելառուսի կողմից հավասարակշռված մոտեցման պահպանումը:

Prime Minister Nikol Pashinyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia Igor Nazaruk, as the news service of the Prime Minister of the Republic of Armenia told Armenian News-NEWS.am.
Greeting Belarus’s Ambassador to Armenia, Nikol Pashinyan stated that the two countries have historically established friendly ties and stated that Armenia attaches importance to the active political dialogue in the bilateral and multilateral formats, as well as the effective cooperation within the scope of integration unions and structures and, in this context, welcomed the participation of the Prime Minister of Belarus in the April 30 session of the EAEU Intergovernmental Council to be held in Yerevan.
Belarus’s Ambassador to Armenia stated that the bilateral ties are growing dynamically and that Belarus is interested in the consistent deepening of cooperation with Armenia.
The Prime Minister touched upon the Armenian government’s actions aimed at improving the business climate and offered to introduce Belarusian business circles to the wide opportunities that Armenia has created for free economic activity. Ambassador Nazaruk assured that he would convey the message and stated that Belarus is interested in cooperation in municipal economy, infrastructures and information technologies.
Armenia’s Prime Minister and Belarus’s Ambassador to Armenia also exchanged views on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and Armenia’s Prime Minister said it was important for Belarus to maintain a balanced approach to the settlement of the conflict from the perspective of ensuring stability and balance in the region.