Գործարար Սիլվա Համբարձումյանն ու նրա ներկայացուցիչն այսօր` ապրիլի 16-ին չէին ներկայացել Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի գործով նախնական դատական նիստին:
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը հայտարարեց, որ պատասխանողը պատշաճ ծանուցված չէ դատական նիստի օրվա և ժամի մասին: Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանը դատարանին տրամադրեց Համբարձումյանի հաշվառման վայրի երկու հասցեներ` նրան պատշաճ ծանուցելու համար: Դատարանը որոշում կայացրեց Համբարձումյանին պատշաճ ծանուցելու համար դատական նիստը հետաձգել և նշանակել սեպտեմբերի 26-ին:
Նշենք, որ երկրորդ նախագահի ներկայացուցիչները դիմել են դատարանին՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու եւ երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով:
Հայցադիմում ներկայացնելու հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 2018 նոյեմբերի 2–ին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետեւյալ արտահայտությունը․ «Ես 2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ եւ ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ Հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին»
Ավելի ուշ, Համբարձումյանը հերքել էր իր այս հայտարարությունը` ասելով, որ գումարը տվել է գործարար Սամվել Մայրապետյանին, իսկ թե նա ում է փոխանցել, տեղյակ չէ։ Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ կաշառքի մեղադրանքներն առաջադրվել էին հենց Սիլվա Համբարձումյանի ցուցմունքների հիման վրա։

Предприниматель Сильва Амбапцумян и ее представитель не явились на заседание суда по иску второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Эдика Аветисяна заявил, что ответчик не был информирован надлежащим образом о дне и часе заседания. Представитель Роберта Кочаряна адвокат Арам Орбелян предоставил суду адрес Сильвы Амбарцумян. Суд принял решение отложить заседание и назначил его на 26 сентября.
Отметим, что представители второго президента обратились в суд с требованием опровержения клеветнической информации и конфискации 2 млн драмов в качестве возмещения ущерба. Поводом для обращения в суд стало озвученное Сильвой Амбарцумян на пресс-конференции 2 ноября 2018 г заявление «В 2008 г я заключила крупную сделку с арабами и дабы мне не мешали, заплатила президенту Кочаряну Роберту». Позже Амбарцумян опровергла свое заявление, пояснив, что передала деньги предпринимателю Самвелу Майрапетяну, а вот кому он передал, не в курсе. Обвинение в получении взятки Кочаряну и Майрапетяну предъявлено именно на основании показаний Сильвы Амбарцумян.