Ֆրանսիայի կառավարության կայքում հղում է հայտնվել, որը բոլոր ցանկացողներին հնարավորություն է տալիս նվիրատվություն կատարել այրված Փարիիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնման համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Հրդեհից հետո, որը ավերել է Աստվածամոր տաճարի մի մասը, բազմապատկվում են վերականգնման համար հանգանակություններ կատարելու ակցիաները: Պետության հետ միասին 4 կառույցներ աշխատում են այն նպատակով, որ յուրաքանչյուրին թույլ տան մասնակցելու այս գանձի վերականգնմանը»,- նշված է կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Այդպիսի կազմակերպություններն են՝ Ազգային հուշարձանների կենտրոնը (Centre des monuments nationaux), Նոտր Դամ հիմնադրամը (Fondation Notre-Dame), Ժառանգության հիմնադրամը (Fondation du Patrimoine) եւ Ֆրանսիայի հիմնադրամը (Fondation de France):
Հանգանակությանը նվիրված էջերում նշված են ֆիքսված գումարները, որ սկսվում են 30 եվրոյից, կա նաեւ պատուհան կամայական գումար ներդնելու համար: Նվիրատվության դիմաց բարերարը իր հարկային վճարումների կրճատման հնարավորություն կստանա:
Դրանից բացի, հանգանակություն է կատարվում միանգամից մի քանի առցանց հարթակներում:
Երեքշաբթի երեկոյան եղած տվյալներով՝ գրանցվել է մոտ 1 մլրդ եվրոյի խոստացված նվիրատվություն: Մասնավորապես՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն հայտնել է, որ քաղաքի իշխանությունները 50 մլն եվրո են հատկացրել եւ ցանկանում են միջազգային համաժողով անցկացնել՝ ամբողջ աշխահի բարեգործների մասնակցությամբ, որպեսզի տաճարի վերականգնման համար անհրաժեշտ միջոցներ հավաքեն:
Ամենախոշոր նվիրատվությունը՝ 200 մլն եվրո, պատրաստ են կատարել L`Oreal տիեզերական ընկերությունների հիմնադիր Բետանկուր ընտանիքը եւ Առնո ընտանիքը, որի սեփականությունն է LVMH լյուքսային ապրանքներ արտադրողի խումբը: 100 մլն եվրո կհատկացնի ֆրանսիացի բիզնեսմեն Ֆրանսուա-Անրի Պինոն: Նույքան գումար է պատրաստ հատկացնել նաեւ ֆրանսիական Total նավթագազային կորպորացիան:

Ссылки, пройдя по которым, все желающие могут сделать пожертвование на восстановление сгоревшего собора Парижской Богоматери, появились на сайте французского правительства, передает РИА Новости
«После пожара, разрушившего часть собора Нотр-Дам де Пари, множатся акции по сбору средств на реконструкцию. Четыре структуры вместе с государством работают для того, чтобы позволить каждому поучаствовать в возрождении этого сокровища», - говорится в сообщении на сайте.
Такими организациями стали Центр национальных памятников (Centre des monuments nationaux), Фонд Нотр-Дам (Fondation Notre-Dame), Фонд наследия (Fondation du Patrimoine) и Фонд Франции (Fondation de France).
На страничках, посвящённых сбору средств, указаны фиксированные суммы, начинающиеся от 30 евро, но также есть окошко для внесения произвольной суммы. В обмен на пожертвование благотворитель получит возможность сократить свои налоговые выплаты.
Помимо этого, сборы средств ведутся сразу на нескольких онлайн-платформах, где каждый желающий может открыть свою «копилку» на любые нужды.
По данным на вечер вторника, было зарегистрировано около 1 миллиарда евро обещанных пожертвований. В частности, мэр Парижа Анн Идальго сообщила, что власти города выделили 50 миллионов евро и хотят организовать международную конференцию с участием меценатов со всего мира, чтобы собрать средства, необходимые для восстановления собора.
Самые крупные пожертвования - по 200 миллионов евро - готовы сделать семья основателей косметической компании L`Oreal Беттанкур и семья Арно, владеющая группой производителя люксовых товаров LVMH. Сто миллионов евро выделит французский бизнесмен Франсуа-Анри Пино. Такую же сумму готова выделить и французская нефтегазовая корпорация Total.