Եգիպտոսը ապրիլի 20-22-ը կանցկացնի հանրաքվե՝ սահմանադրական արմատական փոփոխությունների հարցով, որոնցից մի քանիսը կարող են մինչեւ 2030 թվականը երկարաձգել Ալ Սիսիի կառավարման ժամկետը։ Հանրաքվեի ամսաթիվը հայտարարել է Ազգային ընտրական մարմնի ղեկավար Լաշին Իբրահիմը՝ հայտնում է AFP-ը։
Նախօրեին Եգիպտոսի խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է համապատասխան փոփոխությունները, որոնք նախագահական ժամկետը 4-ից դարձնում են 6 տարի՝ պահպանելով երկու ժամկետի սահմանափակումը։
Փոփոխությունների համաձայն, Սիսիի կառավարման ժամկետը 2022-ի փոխարեն կտեւի մինչեւ 2024-ը, եւ նրան կթույլատրվի իր թեկնածությունը դնել եւս 6 տարվա ղեկավարման համար։
Փոփոխությունները ներառում են նաեւ քաղաքական կյանքում ռազմական ազդեցության ուժեղացում, դատական համակարգի վրա Սիսիի ավելի մեծ վերահսկողություն եւ քաղաքացիական անձանց հանդեպ ռազմական դատարանների իրավասությունների ընդլայնում։

Египет проведет референдум  20-22 апреля по радикальным изменениям в конституции, включая поправки, которые могут продлить срок правления президента Абдель Фаттах аль-Сиси до 2030 года. Дату референдума объявил глава Национального избирательного органа Лашин Ибрагим, передает AFP.
Накануне парламент Египта подавляющим большинством принял соответствующие  изменения.  Поправки продлевают президентский срок с четырех до шести лет, но сохраняют ограничение в два срока.
Согласно изменениям, текущий срок полномочий Сиси будет продлен до 2024 года с 2022 года, и тогда ему будет разрешено баллотироваться еще на шесть лет.
Конституционные изменения также включают в себя усиление военного влияния в политической жизни, предоставление Сиси большего контроля над судебной системой и расширение юрисдикции военных судов над гражданскими лицами.