Օրգանական եւ դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի աշխատակիցները դժգոհ են կառավարության որոշումից, որով կենտրոնի մասնաշենքը տրամադրվում է «ԱԶԱԴ ֆարմասյութիքլզ» դեղագործական ընկերությանը։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Օրգանական եւ դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Վիգեն Թոփուզյանը՝ նշելով, որ այդ տարածքում իրենք գումարներ են ներդրել, աշխատանքներ իրականացրել, եւ հիմա պետք է այլ ընկերության տրվի։
«Իրենց պարտականությունը մենք ենք անում, բայց ասում են պետք չի, դուրս արի, տարօրինակն ինձ համար դա է, կառավարությունը երեւի որոշ նրբություններ չգիտի»,– ասաց Թոփուզյանը։
Նրա խոսքով անգամ, եթե տեղափոխվեն, դա էլ ժամանակ է պահանջում, քանի որ գործ ունեն ոչ թե սովորական բեռների տեղափոխության հետ, այլ քիմիական նյութերի, որոնք կարող են տեղափոխել միայն լաբարատորիայի աշխատակիցները․ «Դա մոտ 6-8 ամսվա քրտնաջան աշխատանք է, եթե մտնեք քիմիական լաբորատորիա, այնտեղ 300-400 հատ տարբեր սրվակներ կան, որոնք տարիների աշխատանքի արդյունքներ են։ Սա սովորական գրասենյակ չէ, ամեն սրվակը շատ զգույշ տեղափոխություն է պահանջում»,- ասաց կենտրոնի տնօրենը։
Վիդեն Թոփուզյանը պատմեց, որ արդեն մի քանի անգամ նեղացրել են լաբորատորիայի տարածքը, հիմա չեն ուզում նորից այդ վիճակում հայտնվել։ «Հերիք եղավ, բոլ եղավ... Մենք այսօր չգիտենք, թե վաղն ինչ է գալու մեր գլխին, վախենում ենք նոր ծրագիր սկսել»,- եզրափակեց նա։

Representatives of the Scientific-Technological Center of Organic and Pharmacological Chemistry are discontent with the Armenian government’s decision to grant the building of the Center to AZAD Pharmaceuticals. This is what Director of the Scientific-Technological Center of Organic and Pharmacological Chemistry Vigen Topuzyan said during an April 17 press conference, stating that the Center has invested funds and carried out activities and now the Center will be granted to another company.
“We perform the government’s duty, but it tells us to stop and leave. This is odd. Perhaps the government isn’t aware of certain delicacies,” Topuzyan said.
According to him, even if they move, this will take time since only laboratory workers can move the chemical substances.
Vigen Topuzyan said they have narrowed the area of the laboratory several times and don’t want to find themselves in a that situation again. “We don’t know what’s going to happen tomorrow. We’re afraid of launching a new project,” Topuzyan concluded.