Երեւանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը քաղաքապետարանին մերկացրել է ավելի քան 1 մլրդ դրամի ապօրինի գործողությունների մեջ։ Այսքան լուրջ հայտարարության համար առիթ են հանդիսացել աղբահանման եւ ձնահավաք մեքենաների գնման մրցույթները։
Երեւանում աղբահանման հետ կապված սկանդալային իրավիճակը առաջին ամիսը չէ, որ շարունակվում է։ Բնակիչները քաղաքային իշխանություններին են կշտամբում, իշխանությունները կշտամբում են միակ օպերատորին՝ «Սանիտեկին», հիմա էլ քաղաքապետարանը որոշել է գնել երկուսուկես տասնյակ աղբահանման մեքենաներ եւ դրանք տալ «Սանիտեկին»։ Այս նպատակով քաղաքապետարանը դիմել է կառավարությանը՝ համապատասխան որոշում կայացնելու համար։
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց Դավիթ Խաժակյանը, քաղաքապետարանի գործողությունները ինչպես տենդերի կազմակերպման հարցում, այնպես էլ հետագա քայլերը հակասում են օրենքներին։ Քաղաքապետարանը աղբահանման մեքենաների գնման մրցույթ էր հայտարարել, որտեղ նշվել էին այն բնութագրիչները, որոնց հարմարվում էին միայն «Կամազ» ավտոմեքենաները։ Խաժակյանը քաղաքապետի ուշադրությունը հրավիրել է այս հանգամանքի վրա, սակայն նրան չեն լսել։ Արդյունքում՝ մյուս պոտենցիալ մասնակիցները չեն կարողացել մասնակցել մրցույթին։ Քաղաքապետարանի գործողությունները, ինչպես եւ պետք էր սպասել, առաջ են բերել մրցակից ընկերությունների եւ գնումների բողոքարկման խորհրդի դժգոհությունը։ Դրան հաջորդել է դատարան դիմելը եւ, որքան էլ տարօրինակ է, քաղաքապետարանի պատասխան դիմումը դատարան։ «Ակնհայտ էր, որ աղբահանման սուր խնդրի վճռի կայացման դատաքննությունը կհետաձգեն անորոշ ժամանակով։ Բայց քաղաքապետարանը գնաց դրան, ինչպես եւ ակնհայտորեն ապօրինի տենդերի անցկացման։ Տպավորություն է ստեղծվում, թե հաղթողի հարցը վաղուց լուծված է, եւ մեքենաներն էլ պատվիրված են»,- նշել է Խաժակյանը։ Մեքենաների գնման համար քաղաքապետարանը կտրամադրի 900 մլն դրամ։ «Եթե մրցույթն անցկացվեր պատշաճ կերպով, կարելի կլիներ խնայել տասնյակ, եթե ոչ՝ հարյուր միլիոնավոր դրամներ»,- կարծում է Խաժակյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքապետարանի գործողությունները տեղավորվում են հետեւյալ սխեմայում՝ իրավիճակը հասցնել վերջին աստիճանի, հետո թափահարել ձեռքերն ու ասել. պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել։ Եվ այստեղ արդեն ո՞վ դեմ կլինի մեքենաներ գնելուն։ Ինչպես պարզվեց, չնայած քաղաքապետարանի գործողությունների ապօրինությանը, ինքը՝ Խաժակյանը, կոչ չի անում կառավարությանը քվեարկել մեքենաների գնման դեմ, որովհետեւ աղբահանման իրավիճակն այն փուլում է, որ սպառնում է լրջագույն հետեւանքներով քաղաքի էկոլոգիայի եւ բնակիչների առողջության համար։
«Առկա են հակամրցակցային գործարքի նշաններ: Մրցույթի չափանիշներն այնպիսին են, որ դրան կարող են մասնակցել միայն «Կամազը» եւ «Մազը»: Ընդ որում, կառաավրությանն ուղղված քաղաքապետարանի դիմումում նշված է, որ հայտնի չեն դատական որոշման ընդունման ժամկետները, իսկ աղբի հետ կապված իրավիճակն ակնհայտ է: Իսկ ի՞նչ է, քաղաքապետարանին միայն որոշման ընդունման ժամկետներն են անհայտ: Որոշման բովանդակությունը հայտնի՞ է: Իսկ եթե դատարանը որոշի չեղարկել այդ մրցույթը եւ նորը հայտարարե՞լ», - հարցեր հնչեցրեց նա:
«Ես կառավարությանը կոչ չեմ անում որոշում չընդունել, քանի որ իրավիճակն իսկապես սարսափելի է: Բայց պաշտոնյաները, որոնք դրությունը հասցրել են նման իրավիճակի եւ գործարք կնքել, պետք է օրենքով պատասխան տան», - ընդգծեց Խաժակյանը: Ընդ որում նա հիշեցրեց, որ «Սանիթեքը» աշխատաքնի համար 5.2 մլրդ դոլար է ստանում, իսկ  քաղաքը լրացուցիչ միջոցներ է ծախսում մեքենաների գնման համար:
«Այդպիսի իրավիճակ էր նաեւ ձնամաքրման մեքենաների դեպքում: Այդ ժամանակ էլ ես ասացի, որ կարելի էր մրցույթ անցկացնել եւ տնտեսել», - նկատեց Խաժակյանը՝ հավելելով, որ ձնամաքրման մեքենաների գնումը արժեցել է 400 մլն դրամ: Այսպիսով քաղաքապետարանը երկու կասկածելի մրցույթ է անցկացրել՝ ընդհանուր ավելի քան 1 մլրդ դրամ գումարի:
«Մրցույթներն ինչպես նախկինում անցկացվում էին, այդպես էլ անցկացվում են: Հիշեք հեմոդիալիզի սարքավորումների գնման հետ կապված մրցույթները: Պարզապես այնտեղ միջամտեց ԱԱԾ-ն եւ կանգնեցրեց գործընթացը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ իրավապահ մարմինները նրա հայտարարությունը կարող են որպես բաց հայտարարություն ընդունել, իսկ ինքը պատրաստ  է իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր փաստերը տրամադրել:

Руководитель фракции «Свет» в совете старейшин мэрии Еревана Давид Хажакян уличил мэрию в незаконных действиях на сумму свыше 1 млрд драмов. Поводом для столь серьезных заявлений стали конкурсы для закупок мусороуборочных и снегоочистительных машин.
Скандальная ситуация с уборкой мусора в Ереване продолжается не первый месяц. Жители упрекают городские власти, власти упрекают единственного оператора «Санитек», а теперь мэрия решила закупить два с половиной десятка мусороуборочных машин и передать их «Санитек». С этой целью мэрия обратилась к правительству для принятия соответствующего решения.
Как заявил в беседе с журналистами Давид Хажакян, действия мэрии как в вопросе организации тендера, так и последующие шаги идут вразрез с законом. Мэрий был объявлен конкурс на закупку мусороуборочных машин, где были указаны параметры, под которые подходили исключительно автомобили «Камаз». Хажакян обратил внимание мэра на это обстоятельство, однако к нему не прислушались. В итоге, другие потенциальные участники не смогли принять участие в конкурсе. Действия мэрии, как и следовало ожидать, вызвали недовольство компаний-конкурентов и совета по обжалованию закупок. Последовало обращение в суд, и, как ни странно, ответное обращение мэрии в суд. «Было очевидно, что судебные разбирательства отложат на неопределенное время решение остро стоящей проблемы вывоза мусора. Но мэрия пошла на это, как и на проведение очевидно незаконного тендера. Складывается впечатление, что вопрос победителя давно решен, да и машины заказаны», - отметил Хажакян. На закупку машин мэрия предоставит 900 млн драмов.  «если бы конкурс проводился надлежащим образом, можно было бы сэкономить десятки, если не сотни миллионов драмов», - считает Хажакян.
По его словам, действия мэрии укладываются в схему – довести ситуацию «до ручки», а потом разводить руками и говорить: надо спешно принимать мэры. И тут уже кто будет против закупки машин? Как оказалось, несмотря на незаконность действий мэрии, сам Хажакян не призывает правительство голосовать против закупки машин, потому что ситуация с вывозом мусора на том этапе, что грозит серьезнейшими последствиями для экологии города и здоровья жителей.
«Налицо признаки антиконкурентной сделки. Параметры конкурса таковы, что принять в нем участие могут только «Камаз» и «Маз». При этом, в обращении мэрии к правительству указано, что неизвестны сроки принятие судебного решения, а вот ситуация с мусором очевидна. А что, мэрии только сроки принятия решения не известны? Само содержание решения известно? А если суд постановит отменить этот тендер и объявить новый?», - задался вопросами Хажакян.
«Я не призываю правительство не принимать решение, потому что ситуация действительно ужасная. Но чиновники, которые довели ситуацию до такого состояния и вступили в сделку, должны ответить по закону», - подчеркнул Давид Хажакян. При этом он напомнил, что «Санитек» за работу получает 5.2 млрд, при этом город еще тратит дополнительные средства на закупку машин.
«Такая же ситуация была с закупкой снегоочистительных машин. Тогда тоже я сказал, что можно было провести конкурс и сэкономить», - заметил Хажакян, добавив, что закупка снегоочистительных машин обошлась в 400 млн драмов. Таким образом, мэрия провела два сомнительных тендера на общую сумму более 1 млрд драмов, констатировал Хажакян.
«Как тендеры проводились раньше, так и проводятся. Вспомните тендеры с закупкой оборудования для гемодиализа. Просто там вмешалась СНБ и остановила процесс», - заявил представитель фракции, добавив, что правоохранительные органы могут принять его слова как открытое заявление, а сам он готов предоставить все имеющиеся в его распоряжении факты.