Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը շոշափել է հայկական եկեղեցիների կործանման հարցը Ցեղասպանության ժամանակ։
«Այսօր, երբ ողջ աշխարհը սգում է Փարիզի Նոտր Դամի տապալումը, ես մտածում եմ՝ ինչ եկեղեցիներ են կորցրել հայերը, որոշները՝ հոգևորականներով և մարդկանցով լի, սարսափելի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Էվանսը։
Հիշեցնենք, որ Փարիզի Աստվածամոր տաճարում հրդեհը բռնկվել էր երկուշաբթի երեկոյան։ Կործանվել է տաճարի սրածայր աշտարակը, հրդեհը պարուրել է հենակառույցը։ Ինչպես տեղեկացրել են հրշեջները, Նոտր Դամի կառուցվածքը եւ արվեստի գլխավոր ստեղծագործությունները, ինչպես նաեւ տաճարում պահպանվող մասունքները չեն վնասվել։ Արտակարգ դրությունը կարող է կապված լինել վերականգնողական աշխատանքների հետ։

Бывший посол США в Армении Джон Эванс затронул вопрос разрушения армянских церквей во время Геноцида.
«Сегодня, когда Франция и весь мир скорбит о разрушенном соборе Парижской Богоматери, я думаю о том, сколько церквей потеряли армяне во время Геноцида армян, в некоторых были священники и другие люди. Ужасно»,- написал Эванс в своем микроблоге в Twitter.
Напомним, что крупнейший в истории пожар в соборе Парижской Богоматери произошел вечером в понедельник. Обрушился шпиль собора, пламенем была объята несущая конструкция. Как сообщили пожарные, структура Нотр-Дама и главные произведения искусства, также как и хранившиеся в соборе реликвии, уцелели. ЧП может быть связано с реставрационными работами.