Կանադայի քաղաքացին ԱՄՆ-ում դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ ոստիկանի վրա հարձակման եւ ամերիկյան օդանավակայաններից մեկում հրաձգություն պլանավորելու համար։ Ընդ որում, դատարանում Ամորա Ֆտուխին հայտարարել է, թե ափսոսում է, որ հարձակման ժամանակ իր մոտ դանակ է եղել, այլ ոչ թե ինքնաձիգ՝ հայտնում է AP-ը։
Դատավորը հայտարարել է, որ Ֆտուխիի հայտարարությունը համոզել է իրեն, որ ցմահ ազատազրկումը ամենահարմար պատիժն է նրա համար։
2017թ․ հունիսին թունիսցին Ֆլինտի օդանավակայանում «Ալլահ Աքբար» գոչելով դանակով հարձակվել էր ոստիկանի վրա։
Քննիչներն ասել են, որ Ֆտուխին ուզեցել է ոստիկանից խլել ատրճանակը եւ կրակել օդանավակայանում գտնվող մարդկանց վրա։ Մինչ այդ նա փորձել է, սակայն չի կարողացել ատրճանակ գնել զենքի ցուցահանդեսում եւ դրա փոխարեն մեծ դանակ է գնել։
«Ափսոսո՞ւմ եմ արդյոք իմ արածի համար։ Երբե՛ք»,- դատարանում ասել է Ֆտուխին։
Թունիսցին հայտարարել է, որ լավ կրթություն է ստացել եւ շատ հմտություններ ունի, սակայն խտրականություն է զգացել Կանադայում, քանի որ ինքը սպիտակ քրիստոնյա չի։

В США тунисец, имеющий гражданство Канады, приговорен к пожизненному заключение за нападение на полицейского и планировал массовый расстрел в одном из американских аэропортов. При этом в суде Амора Фтухи заявил, что ему было, что во время нападения у него был нож, а не автомат, передает AP.
Судья заявил, что заявление Фтуха  убедило ему в том, что пожизненный срок самое подходящее для него наказание.
В июне 2017 года тунисец с криками «Аллах Акбар» напал с ножом на полицейского в аэропорту Флинта (штат Мичиган).
Следователи сказали, что Фтухи хотел забрать у полицейского пистолет Невилла и начать стрелять в людей в аэропорту. До этого он попытался, но не смог купить пистолет на оружейной выставке, и вместо этого купил большой нож.
«Жалею ли я о том, что сделал? Никогда», - сказал Фтухи судье «Я сожалею, что не смог достать автомат. Я сожалею, что не убил того полицейского».
Он заявил, что у него хорошее образование и много навыков, но он чувствовал дискриминацию в Канаде, потому что он не был белым христианином.