ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանը հաստատել է , որ Հյուսիսային Կորեան զենքի փորձարկում է կատարել, սակայն հրաժարվել է որեւէ մանրամասնություն հայտնել՝ տեղեկացնում է AP-ը։
Նրա խոսքերով, փորձարկման ընթացքում բալիստիկ զենք չի կիրառվել եւ այն ԱՄՆ ռազմական գործողություններում փոփոխություններ չի առաջացրել։
Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է, որ մարտավարական զենքի նոր տեսակ է փորձարկել։ Դա ԿԺԴՀ-ի կողմից առաջին հրապարակային փորձարկումներն են եղել Կիմ Չեն Ընի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումից հետո։
Հանոյում երկու երկրների ղեկավարների միջեւ փետրվարյան գագաթաժողովը առաջընթաց չգրանցեց Կորեական թերակղզու ապառազմականացման հարցում։ ԿԺԴՀ-ի դեմ պատժամիջոցները, կապված նրա միջուկային եւ հրթիռային ծրագրերի հետ, մնում են ուժի մեջ։

Исполняющий обязанности министра обороны Патрик Шанахан подтвердил, что  Северная Корея провела испытания оружия, но отказался сообщить какие-либо подробности, передает AP.
По его словам, испытание оно не включало баллистическое оружие и не вызвало каких-либо изменений в военных операциях США.
Северная Корея заявила, что испытала новый тип тактического управляемого оружия. Это первые публичные испытания оружия, проведённые Северной Кореей после встречи лидера страны Ким Чен Ына и президента США Дональда Трампа в Ханое.
Пхеньян также  потребовал от Вашингтона отстранить госсекретаря Майка Помпео от ядерных переговоров.
Февральский саммит между Кимом и Трампом в Ханое не увенчался прогрессом в вопросе о денуклеаризации Корейского полуострова. Санкции против КНДР в связи с ее ядерной и ракетной программами остаются в силе.