Հրդեհից վնասված Փարիզի Աստվածամոր տաճարը գրեթե ամբողջովին փրկվել է ավերման վտանգից, հայտարարել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրանկ Ռիեսթերը: «Նոտր Դամը ներկայումս գրեթե փրկված է ավերումից… Եւ դա հրաշալի նորություն է»,-հայտարարել է Ռիեսթերը France2 հեռուստաալիքի եթերում:
Նա մանրամասնել է, որ շինության բոլոր անկայուն մասերը եւ, հատկապես, տաճարի արեւելյան ու արեւմտյան ճակատային մասերի դեկորատիվ տարրերը, ինչպես նաեւ հարավային աշտարակը պաշտպանվել եւ կայունացվել են: «Մնացել է կամարը. այդտեղ դեռ կա մի քանի անկայուն հատված, եւ այդ պատճառով մշակույթի նախարարության թիմը ձեռնարկությունների հետ միասին աշխատում է այդտեղից շինարարական աղբը հեռացնելու ուղղությամբ: Դրա ավարտից հետո հնարավոր կլինի ասել, որ Նոտր Դամը փրկված է»,-նշել է նախարարը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Փարիզի Աստվածամոր տաճարում պատմության մեջ ամենախոշոր հրդեհը տեղի է ունեցել երկուշաբթի երեկոյան: Փլուզվել է տաճարի սրածայր աշտարակը: Հրշեջների հաղորդմամբ, Նոտր Դամի կառուցվածքը եւ տաճարում պահվող արվեստի գլուխգործոցները, ինչպես նաեւ սուրբ մասունքները, պահպանվել են: Արտակարգ դեպքը կապված էր վերականգնման աշխատանքների հետ:
Դեպքի հետաքննությունն ընթանում է հրդեհի բռնկման դեպքում չկանխամտածված վնաս հասցնելու առնչությամբ: Դատախազի խոսքերով՝ առաջնահերթություն է հրդեհի պատահական բնույթի մասին վարկածը: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է հինգ տարվա ընթացքում Նոտր Դամը վերականգնելու մտադրության մասին: Տաճարը վերականգնելու եւ դրա համար միջոցներ հավաքագրելու հարցում իրենց օգնությունն են առաջարկել միջազգային կազմակերպություններն ու խոշոր ընկերությունները:

Пострадавший от пожара собор Парижской Богоматери почти полностью спасен от риска разрушения, заявил министр культуры Франции Франк Риестер. «Нотр-Дам в настоящее время почти что спасен от разрушения… И это отличная новость», - заявил Риестер в эфире телеканала France2.
Он уточнил, что все нестабильные места сооружения, а именно декоративные элементы фасадов западной и северной частей собора, а также южная башня, были «защищены и стабилизированы». «Остался свод. В нём есть ещё несколько нестабильных мест, и поэтому команда министерства культуры вместе с предприятиями работают над тем, чтобы убрать оттуда строительный мусор, который все ещё есть на своде, и постепенно накрывают его брезентом. Когда это будет сделано, можно будет сказать, что Нотр-Дам спасен», - отметил министр, передает РИА Новости.
Крупнейший в истории пожар в соборе Парижской Богоматери произошел вечером в понедельник. Обрушился шпиль собора, пламенем была объята несущая конструкция. Как сообщили пожарные, структура Нотр-Дама и главные произведения искусства, так же как и хранившиеся в соборе реликвии, уцелели. ЧП может быть связано с реставрационными работами.
Расследование инцидента ведется в связи с неумышленным причинением ущерба при возгорании. По словам прокурора, приоритетной является версия о случайном характере пожара. Президент Франции Эммануэль Макрон заявил о намерении восстановить Нотр-Дам за пять лет. Свою помощь в реставрации собора и сборе средств на это предложили международные организации и крупные компании.