Շրի Լանկայի իշխանություններն ունեին տեղեկություններ  նախապատրաստվող հարձակումների մասին, սակայն դրանք կանխելու համար նախազգուշացնող համապատասխան միջոցառումներ չէին ձեռնարկվել: Այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Ռանիլ Վիքրեմեսինգխեն, հաղորդում է  News First-ը:
Նշելով, որ միջազգային առաջնորդներն օգնություն են առաջարկել Շրի Լանկային, վարչապետը հայտարարել է, որ օգնության կարիք կլինի պարզելու՝ ստանում էին արդյոք հարձակումների համար պատասխանատու ահաբեկիչներն աջակցություն արտասահմանից: Նրա խոսքերով՝ ոստիկանությունը կհանրայնացնի հարձակումների համար պատասխանատու անձանց մասին տեղեկատվությունը հետաքննությունից հետո: Նա հավելել է, որ, ըստ տեղեկությունների, որը նա ստացել է, հանցագործները տեղաբնակնակներ են:
Վարչապետը նշել է, որ 8 մարդ արդեն ձերբակալվել է, եւ միջոցներ են ձեռնարկվել երկրում հետագա անկայունությունը կանխելու համար:
Ավելի վաղ ոստիկանությունը հայտարարել էր, որ բերման է ենթարկել վարորդին եւ բեռնատարը, որը ենթադրաբար օգտագործվել էր Կոլոմբոյում այսօր պայթյուններն իրականացրած կասկածյալներին տեղափոխելու համար:
Բացի այդ, հայտնաբերվել է մի քանի կասկածյալների ապաստանը:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտնել է, որ պայթյունների հետեւանքով զոհերի մեջ կան մի քանի ամերիկացիներ: «Չնայած հարձակումների բազմաթիվ մանրամասներ դեռեւս բացահայտված չեն, մենք կարող ենք հաստատել, որ սպանվածների մեջ կային ԱՄՆ-ի մի քանի քաղաքացիներ»,-ասվում է Պոմպեոյի հայտարարության մեջ: «ԱՄՆ-ի դեսպանատունն անդադար աշխատում է ամերիկյան քաղաքացիներին, հարձակումներից տուժածներին եւ նրանց ընտանիքներին անհրաժեշտ օգնությունը ցուցաբերելու ուղղությամբ»: Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ «Միացյալ Նահանգները ամենայն խստությամբ դատապարտում են ահաբեկչական գործողությունները Շրի Լանկայում»:
Վերջին տվյալների համաձայն՝ 8 պայթյունների հետեւանքով զոհվել է 215, վիրավորվել՝ 450 մարդ: Զոհերի մեջ կան ԱՄՆ-ի, Բրիտանիայի, Դանիայի, Բանգլադեշի, Չինաստանի, Մարոկկոյի, Թուրքիայի, Ճապոնիայի եւ Հնդկաստանի քաղաքացիներ:
Այդ պայթյունները Շրի Լանկայում 10 տարի առաջ ավարտված քաղաքացիական պատերազմից ի վեր բռնության ամենադաժան գործողությունն էին:
Կառավարությունը հայտարարել է անժամկետ համազգային պարետային ժամ:
2009 թվականին Շրի Լանկայում 26 տարի տեւած քաղաքացիական պատերազմի ավարտից հետո երկիրը, որը հայտնի է իր բարյացակամությամբ, բնական գեղեցկությամբ, տաճարներով եւ մշակույթով, գրավել է էլ ավելի մեծաքանակ զբոսաշրջիկների: Անցյալ տարի Lonely Planet-ի ղեկավարությունն անվանել էր Շրի Լանկան «աշխարհի լավագույն երկիրը, որն արժե այցելել 2019 թվականին»:

Власти Шри-Ланки располагали информацией о готовящихся нападения, однако не  было предпринято адекватных мер предосторожности для их предотвращения. Об этом заявил премьер-министр  страны Ранил Викремесингхе, передает News First.
Отметив, что международные лидеры предложила помощь Шри-Ланке, премьер заявил, что помощь потребуется для выяснения того, получали ли террористы, ответственные за нападения, помощь из-за рубежа. По его словам, полиция обнародует информацию о лицах, ответственных за нападение после расследования. Он добавил, что согласно информации, которую он получил, преступники являются местными жителями.
Премьер-министр отметил, что 8 человек уже взяты под стражу и что были приняты меры для предотвращения дальнейшей нестабильности в стране.
Ранее полиция заявила, что задержала водителя и грузовик, который предподолительно использовался для перевозки подозреваемых, совершивших сегодня взрывы в Коломбо.
Кроме того обнаружено убежище, которое использовали некоторые подозреваемые.
Между тем, госсекретарь США Майк Помпео сообщил, что в числе погибших в ходе взрывов были несколько американцев. «Несмотря на то, что многие детали атак все еще раскрываются, мы можем подтвердить, что среди убитых было несколько граждан США», - говорится в заявлении Помпео.  «Посольство США неустанно работает над тем, чтобы оказать всевозможную помощь американским гражданам, пострадавшим от нападений, и их семьям». В заявлении Белого дома говорится, что «Соединенные Штаты самым решительным образом осуждают возмутительные террористические акты в Шри-Ланке».
По последнием данным в результате 8 взрывов погибли 215 человек, 450 получили ранения. В числе жертв граждане США, Британии, Дании, Бангладеша, Китая, Марроко, Турции, Японии и Индии.
Эти теракты стали худшим актом насилия со времени окончания гражданской войны в Шри-Ланке десять лет назад.
Правительство ввело бессрочный общенациональный комендантский час.
После окончания 26-летней гражданской войны в Шри-Ланке в 2009 году страна, известная своим дружелюбием, природной красотой, храмами и культурой, привлекла все больше иностранных туристов. Руководство Lonely Planet в прошлом году назвало  Шри-Ланку «лучшей страной в мире, которую стоит посетить в 2019 году».