ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսով շնորհավորել է Վլադիմիր Զելենսկուն ընտրություններում հաղթանակի առիթով, ինչպես նաեւ ուկրաինացի ժողովրդին ազնիվ եւ ժողովրդավարական ընտրությունների համար: Այս մասին Twiitter-ում հայտնել է ԱՄՆ Ուկրաինայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կուրտ Վոլքերը, փոխանցում է 112.ua-ն:
«Մենք այսուհետեւ եւս կսատարենք Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության վերականգնման եւ Ռուսաստանի ագրեսիային հակազդելու ջանքերը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Զելենսկուն արդեն հասցրել են շնորհավորել Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանատունը, վարչապետ Վլադիմիր Գրոյսմանը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը եւ Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին Ուկրաինայում տեղի է ունեցել նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը: Քաղաքացիները ընտրություն էին կատարում Վլադիմիր Զելենսկու եւ Պյոտր Պորոշենկոյի միջեւ:

U.S. President Donald Trump congratulated Vladimir Zelensky on his victory in the Ukrainian presidential election, U.S. special representative on Ukraine Kurt Volker tweeted.
“President Trump called to congratulate Volodymyr Zelensky for his electoral victory and the Ukrainian people for a peaceful & democratic election. We will continue to support efforts to restore its territorial integrity and counter aggression,” he tweeted.
Earlier the U.S. embassy in Ukraine, NATO Secretary General and the President of Poland congregated Zelensky.
Zelensky is winning by 73 percent with 70 percent of ballots being counted. Poroshenko polled 24.66 percent.