Հայաստանում գործում է 128 հեռուստա- եւ ռադիոընկերություն, որոնցից 118-ը լիցենզիա ունի, 7-ը հանրային են, իսկ դրանք, ըստ օրենքի, լիցենզավորման կարիք չունեն: Այս մասին ապրիլի 22-ին ԱԺ-ում «Հայաստանի հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի գործունեության մասին» հաշվետվությունը ներկայացնելիս ասաց կառույցի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ երեք հեռուստաընկերությունների ծրագրեր Հայաստանի տարածքում վերահեռարձակվում են միջպետական համաձայնագրով: «100-ը հեռուստաընկերություններ են, իսկ մնացյալ 18-ը ռադիո»,- պարզաբանեց Հակոբյանը:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ մալուխային օպերատորների բաժինը կազմում է 65 ընկերություն, որոնցից 23-ը հեռարձակում են իրականացնում թվայնացման ռեժիմում:

В Армении действует 128 теле- и радиокомпаний, из которых 118 имеют лицензии, 7 являются общественными, а они, по закону, не нуждаются в лицензировании. Об этом на заседании Национального Собрания Армении при представлении отчета «О деятельности Национальной комиссии телевидению и радио  за 2018 год» заявил 22 апреля председатель структуры Тигран Акопян.
Также, по его словам, программы трех телекомпаний ретранслируются на территории Армении по межгосударственному соглашению. «100 являются телекомпаниями, а оставшиеся 18 – радио», - пояснил Акопян.
При этом он отметил, что доля кабельных операторов составляет 65 компаний, из которых 23 вещают в цифровом формате.