14,6 կիլոմետրանոց ճանապարհահատվածի նորոգումն Ախալցխա-Նինոծմինդա միջազգային նշանակության ավտոմայրուղում կավարտվի հոկտեմբերին, տեղեկացնում է Վրաստանի հանրային հեռուստատեսությունը։
Նշվում է, որ Ջավախքը աչքի է ընկնում դաժան կլիմայական պայմաններով (առատ ձյուն, ձնաթմբեր եւ սառնամանիքներ), ուստի նորոգման աշխատանքներով զբաղվող ընկերությունը ստիպված է եղել դադարեցնել նորոգման աշխատանքները։ Հենց որ եղանակը լավացել է, աշխատանքները վերսկսվել են։
Նախագծի շրջանակում նախատեսված է լիովին նորոգել վնասված ճանապարհները, ընդլայնել դրանք, նորոգել երեք երկաթբետոնե կամուրջներն ու ջրատար խողովակները։ Նախատեսված է նաեւ տեղադրել ճանապարհային նշաններ։
Վրաստանի ավտոճանապարհների վարչության տվյալներով՝ այս տեղամասը անցնում է Գորելովկա, Ժդանով գյուղերի միջով եւ ավարտվում վրաց-հայկական սահմանին։
Նախագիծը ֆինանսավորվում է պետական բյուջեից, եւ դրա արժեքն է ավելի քան 13,8 մլն լարի (ավելի քան 5,1 մլն դոլար)։
Նորոգման աշխատանքներն սկսվել են 2018 թվականի հուլիսին։ Այդ ժամանակվանից երկու կիլոմետրանոց հատվածում արդեն ասֆալտ է փռվել, երկու կիլոմետրում հողային աշխատանքներ են կատարվել։
Այս տարի պատրաստ կլինի նաեւ Ախալցխա-Նինոծմինդա (Հայաստանի հետ սահմանին) միջազգային նշանակության ավտոմայրուղու հինգ կիլոմետրանոց (91-97 կիլոմետր) հատվածի նորոգման նախագիծը։
Այն բանից հետո, երբ ավտոմայրուղու երկու հատվածն էլ կնորոգվեն, Ախալցխայից Հայաստան երթեւեկությունն ավելի հարմարավետ ու անվտանգ կդառնա, նշում է վարչությունը։
Այս պահին Սամցխե-Ջավախք տարածաշրջանում նորոգման աշխատանքները վարվում են տասը նախագծի շրջանակում։ Նորոգվում եւ կառուցվում են չորս կամուրջ եւ 41.1 կիլոմետր ճանապարհ։ Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան 32,8 մլն լարի (ավելի քան 12,2 մլն դոլար)։
2019-ին Սամցխե-Ջավախքում նախատեսված է սկսել յոթ ճանապարհային նախագիծ, որոնց ընդհանուր երկարությունը կազմում է 37,3 կիլոմետր։ Նախագծերի ենթադրվող արժեքը կկազմի ավելի քան 36,2 մլն լարի (ավելի քան 13,4 մլն դոլար)։
2019-ին կավարտվի հինգ նախագիծ, եւս երկուսը՝ 2020-ին։ Նախատեսված են նաեւ երկու կանխիչ նախագծեր՝ ավելի քան 1,4 մլն լարի (520,4 հազար դոլար) արժեքով, մեկ ափն ամրացնող նախագիծ ՝ (500 հազար լարի կամ ավելի քան 185,8 հազար դոլար) եւ պարբերական նորոգման աշխատանքներ հինգ տարբեր օբյեկտներում, որոնք ունեն 50 կիլոմետր երկարություն, եւ որի արժեքն է 13,5 մլն լարի (5 մլն դոլար)։

Ремонт дороги 14,6 километрового участка на автомобильной дороге международного значения Ахалциха-Ниноцминда завершится в октябре, сообщает Общественное телевидение Грузии
В ведомстве отмечают, что регион Джавахк отличается суровыми климатическими условиями (обильный снегопад, сугробы и морозы), соответственно, компании пришлось приостановить ремонтные работы. После того, как погода улучшилась, работы возобновились.
В рамках проекта, предусмотрен полный ремонт поврежденной дороги, расширение дороги, ремонт трех железобетонных мостов и водопропускных труб. Также запланирована установка дорожных знаков.
По данным департамента автомобильных дорог Грузи, данный участок проходит через села Гореловка, Жданов и завершается у грузино-армянской границы.
Проект финансируется из государственного бюджета и его стоимость составляет более 13, 8 миллионов лари (более 5,1 миллионов долларов).
Ремонтные работы начались в июле 2018 года. С тех пор на двухкилометровом участке уже установлено асфальтобетонное покрытие, на двух километрах – земляное полотно.
В этом году будет готов и проект по проведению ремонтных работ на пятикилометровой поврежденной дороге (91-97км) автомобильной дороги международного значения Ахалциха-Ниноцминда (граница с Арменией).
После того, как оба участка автомобильной дороги будут отремонтированы, передвижение из Ахалциха до Армении будет более комфортным и безопасным, отмечает департамент.
На данный момент, в регионе Самцхе-Джавахк ремонтные работы ведутся в рамках десяти проектов. Идет строительство и ремонт четырех мостов и 41.1 км дороги. Общая стоимость данного проекта составляет более 32,8 миллионов лари (более 12,2 миллионов долларов).
В 2019 году в Самцхе-Джавахк запланировано начать семь дорожных проектов, общая протяженность которых составляет 37,3 км. Предположительная стоимость проектов составит более 36,2 миллионов лари (более 13,4 миллионов долларов).
В том числе, в 2019 году завершится пять проектов, еще два — в 2020-м. Также, запланированы два превентивных проекта общей стоимостью более 1,4 миллионов лари (более 520,4 тысячи долларов), один берегоукрепляющий проект (500 тысяч лари – более 185,8 тысячи долларов) и работы периодического ремонта на пяти разных объектах, предположительной длиной в 50 км и стоимостью в 13,5 миллионов лари (более 5 миллионов долларов)