Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի բողոքով որոշումը:
Գործն առնչվում էր Տեր-Պետրոսյանի դիմումին 2008 թվականի մարտի 1-ին ցույցը ցրելու, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների բացակայության եւ նրան ենթադրյալ տնային կալանքի ենթարկելու վերաբերյալ:
Դատարանը որոշել է, որ առկա է Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածի խախտում, կոնկրետ՝ հավաքների ազատության իրավունք, 13-րդ հոդվածի խախտում՝ իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք: Սակայն դատարանը մերժել է բողոքը 5-րդ հոդվածով՝ ազատության եւ անվտանգության իրավունք եւ 2-րդ հոդվածի 4-րդ արձանագրությամբ՝ տեղաշարժման ազատության իրավունք:
Դատարանը նաեւ որոշել է, որ ցույցի ցրումը հիմնավորված չէր: Չնայած հաղորդագրություններում նշվում էր, որ Տեր-Պետրոսյանը եղել է «տնային կալանքի» մեջ, դատարանը չի կարողացել հանգել այն եզրակացության, որ նա զրկված էր ազատությունից կամ նրա տեղաշարժման ազատությունը սահմանափակվել էր:

The European Court of Human Rights delivered a judgement in the case of Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan against Armenia.
The European Court of Human Rights held, unanimously, that there had been: a violation of Article 11 (freedom of assembly and association) of the European Convention on Human Rights, and a violation of Article 13 (right to an effective remedy) in conjunction with Article 11. Complaints under Article 5 § 1 (right to liberty and security) and Article 2 of Protocol No. 4 (freedom of movement) were rejected as manifestly ill-founded.
The case concerned the applicant’s complaint about the dispersal of a protest rally on 1 March 2008, the lack of an effective remedy and his alleged placement under house arrest.
The Court found in particular that the Government, claiming non-exhaustion of domestic remedies, had failed to satisfy it that there had been an effective remedy in the domestic legal system. It further held that the dispersal of the assembly had not been justified.
Although reports had suggested Mr Ter-Petrosyan had been under “house arrest”, there was still a dispute about that incident which was primarily one of fact. The Court found that it was not in a position to conclude he had been deprived of his liberty or had had his freedom of movement restricted.