Եվրասիական զարգացման բանկը դադարեցրել է հայկական «Սպայկա» ընկերությանը վարկ տրամադրելու գործընթացը: Այդ մասին, ըստ «Առկա»-ի՝ հինգշաբթի օրը, ապրիլի 25-ին, ռուսական Կոնակովո քաղաքում հայ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵԶԲ կառավարման խորհրդի նախագահ Անդրեյ Բելյանինովին:
«Մեր մոտ ամեն ինչ պատրաստ է, սակայն մենք դադարեցրել ենք ֆիանսավորումը: Մենք չենք կարող այդպես միանգամից գումար հատկացնել, եթե խոսքը գնում է հնարավոր սնանկացման մասին»,- նշեց Բելյանինովը:
Նա հաստատեց նաեւ, որ մինչեւ քրեական գործի ավարտը ոչ մի գործընթաց չի կատարվի:
«Դա բաժնետերերի գումարներն են, մենք չենք կարող ռիսկի ենթարկել դրանք: Սակայն մենք արխիվ չենք ուղարկել այդ հարցը, ընդամենը հետաձգել ենք ֆորս մաժորային իրավիճակների պատճառով», – ասաց նա:
Ավելի վաղ նշել էինք, որ ՊԵԿ-ը մեղադրում է «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին հատկապես խոշոր չափերի հարկերից եւ մաքսատուրքերից խուսափելու համար։ ՊԵԿ–ի տվյալներով, ընկերությունում բացահայտվել է 7 036 666 312 դրամի չափի հարկերի չվճարման դեպք։ ՊԵԿ–ը միջնորդություն էր ներկայացրել Ղազարյանին կալանավորելու վերաբերյալ, ինչն ապրիլի 8–ին բավարարվել է։

Евразийский банк развития (ЕАБР) приостановил реализацию программы кредитования армянской компании «Спайка» до завершения уголовного дела против неё. Об этом в беседе с журналистами  сообщил председатель правления ЕАБР Андрей Бельянинов.
«Там претензии ведь по уплате налогов, поэтому мы пока приостановили. У нас всё готово, но приостановили пока по «Спайке». Мы не можем так рисковать, если речь идет о потенциальном банкротстве», — отметил Бельянинов.
Продолжит ли ЕАБР совместный проект со «Спайкой», если компания урегулирует вопросы с властями Армении, глава банка ответил: «Мы проект в архив не списали, пока просто отложили. Причина — форс-мажорные обстоятельства».
ЕАБР планировал выделить компании «Спайка», занимающейся производством и экспортом аграрной продукции, кредит в размере $ 67 млн для крупного проекта в сфере сельского хозяйства.