Եվրասիական զարգացման բանկը դադարեցրել է հայկական «Սպայկա» ընկերությանը վարկ տրամադրելու գործընթացը: Այդ մասին, ըստ «Առկա»-ի՝ հինգշաբթի օրը, ապրիլի 25-ին, ռուսական Կոնակովո քաղաքում հայ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵԶԲ կառավարման խորհրդի նախագահ Անդրեյ Բելյանինովին:
«Մեր մոտ ամեն ինչ պատրաստ է, սակայն մենք դադարեցրել ենք ֆիանսավորումը: Մենք չենք կարող այդպես միանգամից գումար հատկացնել, եթե խոսքը գնում է հնարավոր սնանկացման մասին»,- նշեց Բելյանինովը:
Նա հաստատեց նաեւ, որ մինչեւ քրեական գործի ավարտը ոչ մի գործընթաց չի կատարվի:
«Դա բաժնետերերի գումարներն են, մենք չենք կարող ռիսկի ենթարկել դրանք: Սակայն մենք արխիվ չենք ուղարկել այդ հարցը, ընդամենը հետաձգել ենք ֆորս մաժորային իրավիճակների պատճառով», – ասաց նա:
Ավելի վաղ նշել էինք, որ ՊԵԿ-ը մեղադրում է «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին հատկապես խոշոր չափերի հարկերից եւ մաքսատուրքերից խուսափելու համար։ ՊԵԿ–ի տվյալներով, ընկերությունում բացահայտվել է 7 036 666 312 դրամի չափի հարկերի չվճարման դեպք։ ՊԵԿ–ը միջնորդություն էր ներկայացրել Ղազարյանին կալանավորելու վերաբերյալ, ինչն ապրիլի 8–ին բավարարվել է։

The Eurasian Development Bank has suspended implementation of crediting program of Armenia-based Spayka company until the criminal case against the company is over, chairman of the board of directors Andrey Belyaninov told reporters.
“The claims concern the taxes, so we have suspended [it]. We are ready, but we have suspended [it] on Spayka. We can’t take risk if the matter is about potential bankruptcy,” he said.
Asked whether the Bank will continue cooperation with Spayka if the company settles the matter with the Armenian authorities, he said: “We have just suspended the project. The is reason is force majeure.”
The Bank planned to allocate a credit of $67 million to Spayka which is engaged in the production and export of agricultural products.