Սիրիայի հարցում Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրները (Ռուսաստան, Իրան եւ Թուրքիա) Իրաքին եւ Լիբիային հրավիրել են դառնալ ՍԱՀ վերաբերյալ բանակցությունների դիտորդ, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով երաշխավորների ուրբաթ տարածած հայտարարությանը։
«Քննարկեցինք Աստանայի ձեւաչափի դիտորդների թվաքանակի ավելացման հարցը եւ պայմանավորվեցինք  հրավիրել Սիրիայի հարեւան Իրաքին եւ Լիբիային միանալ Աստանայի գործընթացին»,- ասվում է փաստաթղթում, որը ընթերցել է Ղազախստանի փոխարտգործնախարար Մուխթար Տլեուբերդին, նշում է գործակալությունը։
Երաշխավոր երկրները նաեւ հայտարարել են Սիրիայի հանդեպ անջատողական ծրագրերը կասեցնելու վճռականության մասին։
«Մերժեցինք նոր իրողություններ ստեղծելու բոլոր փորձերը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակի ներքո, եւ վճռականություն արտահայտեցինք դիմակայելու անջատողական ծրագրերին՝ ուղղված Սիրիայի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաեւ հարեւան երկրների ազգային անվտանգության խափանմանը»,- ասվում է փաստաթղթում։
Կողմերը նշել են, որ միայն այս պայմաններում է հնարավոր ապահովել անվտանգությունը հանրապետության հյուսիս-արեւելքում։
«Պայմանավորվեցինք շարունակել խորհրդատվությունները Սիրիայի հյուսիս-արեւելքի մասին եւ նշեցինք, որ կայունության ու անվտանգության ապահովումը այս շրջանում հնարավոր է միայն երկրի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության հարգման հիման վրա»,- ասված է հայտարարությունում։
Կողմերը հաստատել են փոխգործակցությունը շարունակելու հաստատակամությունը Իդլիբում ահաբեկիչներին վերացնելու հարցում։
«Մանրամասն քննարկեցինք Իդլիբի գոտու լիցքաթափման հարցը, ողջունեցինք 2018 թվականի սեպտեմբերի 17-ի հուշագիրը եւ վճռականություն հայտնեցինք կատարել Իդլիբում կայունության հաստատման մասին պայմանավորվածությունը, ներառյալ իրանա-ռուս-թուրքական համատեղ պարեկման համակարգումը»,- նշվում է փաստաթղթում։
«Լուրջ մտահոգություն հայտնեցինք ահաբեկչական «Հայաթ Թահրիր աշ Շամ» («նախկին անվանումը՝ «Ջեբհաթ ան Նուսրա») կազմակերպության՝ իր վերահսկողությունն այս գոտում ուժեղացնելու փորձերի առիթով եւ հաստատակամություն հայտնեցինք շարունակել համագործակցությունը ԻԼԻՊ-ի, «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» եւ մյուս բոլոր ահաբեկչական կազմակերպությունների վերջնական վերացման հարցում, որոնք կապված են «Ալ Քաիդայի» կամ ԻԼԻՊ-ի հետ»,- ընդգծվում է հայտարարությունում։
Երաշխավոր երկրները հավատարիմ են Սիրիայի ինքնիշխանության, անկախության, միասնության եւ տարածքային ամբողջականության պահպանմանը, ինչպես նաեւ ՄԱԿ Կանոնադրության նպատակներին ու սկզբունքներին։
Հանդիպման մասնակիցները նշել են նաեւ բոլոր սիրիացիներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը։ «Միջազգային հանրությանը, հատկապես ՄԱԿ-ին եւ նրա մարդասիրական գործակալությանը կոչ արեցինք ավելի մեծ օժանդակություն ցուցաբերել, միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան, իրականացնել վերականգնման նախագծեր, ներառյալ ենթակառուցվածքի բազային օբյեկտները՝ ջրա- եւ էլեկտրամատակարարումը, դպրոցները, հիվանդանոցները»,- ասվում է փաստաթղթում։

Страны - гаранты астанинского процесса по Сирии (Россия, Иран и Турция) пригласили Ирак и Ливан стать наблюдателями в переговорах по САР, сообщает ТАСС  со сссылкой на итоговое заявление гарантов, распространенное в пятницу по итогам международной встречи по Сирии.
«Обсудили вопрос об увеличении числа наблюдателей астанинского формата и договорились пригласить страны-соседи Сирии - Ирак и Ливан - присоединиться к астанинскому процессу», - говорится в документе, который зачитал первый заместитель министра иностранных дел Казахстана Мухтар Тлеуберди, отмечает агентство.
Страны - гаранты также заявили о решимости противостоять сепаратистским планам в отношении Сирии.
«Отвергли все попытки создать новые реалии на земле под предлогом борьбы с терроризмом и выразили решимость противостоять сепаратистским планам, направленным на подрыв суверенитета и территориальной целостности Сирии, а также национальной безопасности соседних стран», - говорится в документе.
Стороны отметили, что только при этих условия возможно обеспечение безопасности на северо-востоке республики.
«Договорились продолжить консультации по северо-востоку Сирии и отметили в этой связи, что обеспечение стабильности и безопасности в этом районе возможно только на основе уважения суверенитета и территориальной целостности страны», - сказано в заявлении.
Стороны также подтвердили намерение продолжить взаимодействие по ликвидации террористов в Идлибской зоне деэскалации.
«Подробно рассмотрели ситуацию в Идлибской зоне деэскалации, приветствовали предпринятые шаги по выполнению Меморандума от 17 сентября 2018 года, и подтвердили решимость полностью выполнять договоренности о стабилизации в Идлибе, включая скоординированное патрулирование и эффективное функционирование совместного ирано-российско-турецкого координационного центра», - отмечается в документе.
«Высказали серьезную обеспокоенность в связи с попытками террористической организации «Хайат Тахрир аш-Шам» (прежнее название «Джебхат ан-Нусры») усилить свой контроль в зоне и подтвердили решимость продолжить сотрудничество в интересах окончательной ликвидации ИГИЛ, «Джебхат ан-Нусры» и всех других лиц, групп, предприятий и организаций, связанных с «Аль-Каидой» или ИГИЛ, и прочих террористических групп, которые признал таковыми Совет Безопасности ООН», - подчеркивается в заявлении.
Страны-гаранты подтвердили свою неизменную приверженность суверенитету, независимости, единству и территориальной целостности Сирии, а также целям и принципам Устава ООН.
Участники встречи также отметили необходимость продолжения оказания гуманитарной помощи всем сирийцам на всей территории Сирии без выдвижения предварительных условий. «Призвали международное сообщество, особенно ООН и ее гуманитарные агентства, увеличить содействие Сирии, в соответствии с международным гуманитарным правом, в том числе через наращивание гуманитарных поставок, реализацию проектов по раннему восстановлению, включая базовые объекты инфраструктуры - водо- и электроснабжение, школы, больницы», - говорится в документе.