Հայոց ցեղասպանության զոհերի հանդեպ ամբողջ հարգանքով հանդերձ՝ ես կարծում եմ, որ եկել է նաեւ այլ հարցեր բարձրացնելու ժամանակը։ Այս մասին ապրիլի 26-ին մամուլի ասուլիսում ասել է Լիոնի փոխքաղաքապետ Ժորժ Քեփենեկյանը։ Նրա խոսքով՝ նա ինքը երբեք կողմնակի դիտող չի եղել այս հարցում, ավելին՝ Ֆրանսիայում երթերի կազմակերպիչն է եղել։ «Ես ինքս 1974 թվականին Լիոնում կազմակերպել եմ երթեր՝ պահանջների ներկայացման նպատակով։
Բայց հարկավոր է առաջ նայել»,- նշել է նա։ Ժորժ Քեփենեկյանն ընդգծել է, որ Թուրքիայի նախագահն արդեն ցույց է տվել, որ բավական զգայուն է ապրիլի 24-ի հանդեպ։ «Եթե անգամ նա վիրավորական հայտարարություններ է անում, միեւնույն է՝ Էրդողանը զգայուն է այս ամսաթվի հանդեպ։ Նա լավ է հասկանում, որ 1915 թվականին տեղի են ունեցել որոշակի իրադարձություններ»,- պարզաբանել է փոխքաղաքապետը։ Նա հավելել է, որ իրադարձությունների նման զարգացումը համաշխարհային հանրությանը առիթ է տալիս հասկանալու, որ եթե առաջ հույսեր կային, որ կարելի է վերսկսել բանակցությունները, ապա հիմա այդ հարցը կձգձգվի։
«Երկխոսության համար երկու սուբյեկտ է հարկավոր։ Բայց մենք տեսնում ենք, որ մի կողմը ցանկություն չունի սկսել կառուցողական շփում»,- նշել է Ժորժ Քեփենեկյանը։ Անդրադառնալով Ֆրանսիայի դիրքորոշմանը՝ Ժորժ Քեփենեկյանը նշել է, որ Փարիզը միշտ զգայուն է եղել Հայաստանի պատմության հանդեպ։ «2001 թվականի օրենքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին լրացվել է ապրիլի 10-ին հրամանագրի ստորագրմամբ՝ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հռչակելու մասին։
Այս ամենը հիմք է տալիս ասելու, որ Ֆրանսիայի համար այս հարցն ունի շատ կարեւոր նշանակություն։ Նման դիրքորոշում ունի նաեւ Հայաստանը, ինչում համոզվեցի Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ»,- ամփոփել է նա։

Со всем уважением к жертвам Геноцида армян, я думаю, что пришло время поднимать и другие вопросы. Об этом во время пресс-конференции 26 апреля заявил вице-мэр Лиона Жорж Кепенекян. По его словам, он сам никогда не был сторонним наблюдателем в этом вопросе, более того, являлся организатором шествий во Франции. «Я сам в 1974 году в Лионе организовал шествия с целью выдвижения требований.
Однако нужно смотреть вперед»,- отметил он. Жорж Кепенекян подчеркнул, что президент Турции уже показал, что довольно чувствителен к дате 24 апреля. «Если даже он делает оскорбительные заявления, все равно Эрдоган чувствителен к этой дате. Он хорошо осознает, что в 1915 году произошли определенные события», - пояснил вице-мэр. Он добавил, что подобное развитие событий дает повод мировому сообществу понять, что если раньше были надежды на то, что можно возобновить переговоры, то сейчас этот вопрос затянется.
«Для диалога нужны два субъекта. Однако мы видим, что одна сторона не проявляет желания начать конструктивное общение», - отметил Жорж Кепенекян. Коснувшись позиции Франции, Жорж Кепенекян отметил, что Париж всегда был чувствителен к истории Армении. «Закон 2001 года о признании Геноцида армян дополнился подписанием 10 апреля указа о провозглашении 24 апреля во Франции днем памяти жертв Геноцида армян.
Все это дает повод говорить, что для Франции этот вопрос имеет очень важное значение. Подобной позиций придерживается и Армения, в чем я убедился при встрече с Николом Пашиняном»,- заключил он.