Հայոց ցեղասպանության զոհերի հանդեպ ամբողջ հարգանքով հանդերձ՝ ես կարծում եմ, որ եկել է նաեւ այլ հարցեր բարձրացնելու ժամանակը։ Այս մասին ապրիլի 26-ին մամուլի ասուլիսում ասել է Լիոնի փոխքաղաքապետ Ժորժ Քեփենեկյանը։ Նրա խոսքով՝ նա ինքը երբեք կողմնակի դիտող չի եղել այս հարցում, ավելին՝ Ֆրանսիայում երթերի կազմակերպիչն է եղել։ «Ես ինքս 1974 թվականին Լիոնում կազմակերպել եմ երթեր՝ պահանջների ներկայացման նպատակով։
Բայց հարկավոր է առաջ նայել»,- նշել է նա։ Ժորժ Քեփենեկյանն ընդգծել է, որ Թուրքիայի նախագահն արդեն ցույց է տվել, որ բավական զգայուն է ապրիլի 24-ի հանդեպ։ «Եթե անգամ նա վիրավորական հայտարարություններ է անում, միեւնույն է՝ Էրդողանը զգայուն է այս ամսաթվի հանդեպ։ Նա լավ է հասկանում, որ 1915 թվականին տեղի են ունեցել որոշակի իրադարձություններ»,- պարզաբանել է փոխքաղաքապետը։ Նա հավելել է, որ իրադարձությունների նման զարգացումը համաշխարհային հանրությանը առիթ է տալիս հասկանալու, որ եթե առաջ հույսեր կային, որ կարելի է վերսկսել բանակցությունները, ապա հիմա այդ հարցը կձգձգվի։
«Երկխոսության համար երկու սուբյեկտ է հարկավոր։ Բայց մենք տեսնում ենք, որ մի կողմը ցանկություն չունի սկսել կառուցողական շփում»,- նշել է Ժորժ Քեփենեկյանը։ Անդրադառնալով Ֆրանսիայի դիրքորոշմանը՝ Ժորժ Քեփենեկյանը նշել է, որ Փարիզը միշտ զգայուն է եղել Հայաստանի պատմության հանդեպ։ «2001 թվականի օրենքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին լրացվել է ապրիլի 10-ին հրամանագրի ստորագրմամբ՝ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հռչակելու մասին։
Այս ամենը հիմք է տալիս ասելու, որ Ֆրանսիայի համար այս հարցն ունի շատ կարեւոր նշանակություն։ Նման դիրքորոշում ունի նաեւ Հայաստանը, ինչում համոզվեցի Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ»,- ամփոփել է նա։

With all due respect to the victims of the Armenian Genocide, the time has come to raise other issues, Vice Mayor of Lyon Georges Képénékian told reporters on Friday.
According to him, he was never a bystander in this matter, moreover, he was the organizer of the processions in France.
Georges Kepenekian noted that the Turkish President has already shown that he is quite sensitive to the date of April 24.
He added that such a development of events gives reason to the world community to understand that if earlier there were hopes that negotiations could be resumed, now this question will be delayed.
According to him, two subjects are needed for a dialogue, however, we see that one side does not show a desire to begin constructive communication.
Touching upon French Position, he noted that Paris has always been sensitive to the Armenian history.
The 2001 law on the recognition of the Armenian Genocide was supplemented by the signing on April 10 of the decree proclaiming April 24 in France as the day of memory of the victims of the Armenian Genocide, he said adding that all this makes it possible to say that this question is very important for France.