Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների սահմաններն Աֆղանստանի հետ հարկ է համատեղ վերահսկել անօդաչու թռչող սարքերի եւ այլ նորագույն տեխնոլոգիաների օգնությամբ՝ զինյալների ներթափանցումից պաշտպանվելու համար, ասել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Ղրղզստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Ռայիմբերդի Դույշենբիեւի հետ հանդիպմանը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պետք է հասկանալ, որ այստեղ մեզ պետք են ընդհանուր ջանքեր՝ արդի տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, որոնցից են նաեւ անօդաչու թռչող սարքերը, սահմանը հսկելու, ավազակախմբերի տեղաշարժը հսկելու համար»,- ասել է Շոյգուն՝ ընդգծելով, որ ՀԱՊԿ երկրների սահմանին «շարունակում է աճել ահաբեկչական սպառնալիքը, հիմնականում այն զինյալների հաշվին, որոնք ստիպված են գալ Սիրիայից, Իրաքից, որոնք իրենց համար տեղ են գտնում այլ տարածքներում»։
«Եվ առաջին հերթին դա Աֆղանստանն է։ Մանավանդ նրա հյուսիսային եւ արեւելյան սահմանները»,- ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը՝ նշելով Ղրղզստանում տեղակայված ռուսական «Կանտ» ռազմակայանի նշանակությունը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում։
«Կցանկանայի մեկ անգամ եւս հաստատել մեր ընդհանուր տրամադրվածությունը իսկապես հզոր պատնեշ ստեղծելու համար միջազգային ահաբեկչության դեմ։ Մենք այստեղ լուծում ենք բազմապլան խնդիրներ»,- ասել է Շոյգուն՝ նշելով, որ ահաբեկչական սպառնալիքին դիմակայելու համար հարկավոր է լիովին գործադրել ռուսական «Կանտ» ռազմաբազայի ներուժը։
«Երեկ մենք գործընկերների հետ հնարավորություն ունեցանք ոչ թե պարզապես ծանոթանալ տեխնիկայի հանձնմանը, այլ հետեւել, թե ինչ հնարավորություններ ունեն մեր ռազմակայանները։ Այս ամենը կարող է եւ պետք է օգտագործվի Ղրղզստանի անվտանգության ապահովման, ասել է թե՝ ՀԱՊԿ երկրների սահմանների ապահովման համար»,- ասել է Շոյգուն։

Границы стран - участниц Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) с Афганистаном необходимо совместно контролировать с помощью беспилотных летательных аппаратов и других новейших технологий для защиты от проникновения боевиков, заявил министр обороны России Сергей Шойгу на встрече с начальником Генштаба Вооруженных сил Киргизии генерал-майором Райимберди Дуйшенбиевым, передает ТАСС
«Надо понимать, что здесь нам нужны общие усилия с применением современных технологий, которыми являются, в том числе, и беспилотные летательные аппараты, для контроля за границей, за перемещением бандформирований», - сказал Шойгу, подчеркнув, что у границ стран ОДКБ «продолжает нарастать террористическая угроза, в основном за счет того, что те боевики, которые вынуждено мигрировали из Сирии, из Ирака, находят себе место на других территориях».
«И в первую очередь это Афганистан. Особенно - по его северным и восточным границам», - сказал министр обороны РФ, отметив значение дислоцированной в Киргизии российской военной базы «Кант» в обеспечении региональной безопасности.
«Хотел бы ещё раз подтвердить наш общий настрой на создание действительно мощного заслона международному терроризму. Мы здесь решаем многоплановые задачи», - сказал Шойгу, отметив, что для противодействия террористическим угрозам нужно сполна задействовать потенциал российской базы «Кант».
«Вчера мы имели возможность вместе с коллегами не просто заниматься передачей техники, но и наблюдать за тем, какие возможности есть у нашей базы. Все это может и должно быть использовано для обеспечения безопасности Киргизии, а значит, и границ стран ОДКБ», - сказал Шойгу.