ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվող  ծրագրային ապահովման տեստավորմանը նվիրված «Yerevan Testing Days» կոնֆերանսի փակման հանդիսավոր արարողությանը։
Նախարարությունից NEWS.am_ին հայտնում են, որ նախարարը ներկա է գտնվել նաեւ կոնֆերանսի շրջանակներում կազմակերպված ցուցահանդեսին, որտեղ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի տարբեր ընկերություններ ներկայացնում էին իրենց ապրանքանիշերը։
Հակոբ Արշակյանը շրջել է  ցուցասրահի տաղավարներով, զրուցել ներկայացուցիչների հետ, որոնք մանրամասնել են իրենց գործունեության առանձնահատկություններն ու ձեռքբերումները։
«Workfront»-ի տաղավարի պատասխանատուն, ներկայացնելով իրենց ապրանքանիշը, նշել է, որ ստեղծել են աշխատանքի կառավարման մի մոդել, որը մեծ ընկերություններն օգտագործում են աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։
«Team viewer»-ը ներկայանում էր խաղ վիկտորինայի միջոցով, որին մասնակից դարձավ նաեւ նախարարը։
«Yerevan Testing Days» եռօրյա կոնֆերանսը, որին մասնակցում էին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մոտ 500 ներկայացուցիչներ, 30-ից ավելի արտասահմանյան հայտնի մասնագետներ ու խոսնակներ, եզրափակվեց հանդիսավոր արարողությամբ, որտեղ ելույթով հանդես  եկավ  ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Իր ելույթում նախարարն անդրադարձել է նման միջոցառումների անցկացման կարեւորությանը։ Նա նշել է, որ աշխարհի հետ համահունչ շարժվելու համար շատ կարեւոր է համագործակցությունը միջազգային տարբեր ընկերությունների հետ, որի առանցքային կետերից մեկն այն է, թե ի՞նչ ստանդարտներով ենք մենք շարժվում եւ ինչպե՞ս ենք խոսում մյուսների հետ։ Նախարարն ընդգծել է նաեւ փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը՝ նույն խնդիրներով զբաղվող ընկերությունների հանդիպումները նույն խնդրի լուծման  շուրջ, ինչը   թույլ կտա առաջ գնալ եւ զարգացնել Հայաստանը՝ որպես տեխնոլոգիական երկիր։
Անդրադառնալով Հայաստանում արտասահմանյան ընկերությունների մասնաճյուղեր բացելուն՝ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ որեւէ ընկերության մուտքը Հայաստան պետք է ողջունելի լինի։
«Հայաստանում պետք է լինեն տասնյակ-հարյուրավոր ընկերություններ, եւ հազարավոր ստարտափներ, ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան»,- ասել է նախարարը։
Նախարարը անդրադարձել է նաեւ տեխնոլոգիական կրթությանը, ընդգծել, որ ուսումնական հաստատություններում քիչ է զգացվում տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացվածությունը, ինչի անհրաժեշտությունը կա եւ շատ կարեւոր է։

Minister of Transport, Communication and Information Technologies of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan participated in the solemn closing ceremony of the Yerevan Testing Days conference, which Armenia is hosting for the first time ever.
As reported the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, the minister also attended the high technologies exhibition held on the sidelines of the conference.
Hakob Arshakyan toured the pavilions and talked to the representatives who provided details about the peculiarities of their activities and achievements.
The representative of the Workfront pavilion stated that Workfront has created a work management model that big companies use to make work more effective, and Team Viewer presented a trivia game that the minister also participated in.
The three-day Yerevan Testing Days conference gathered nearly 500 high technology representatives, more than 30 foreign specialists and spokespersons and ended with a solemn ceremony that featured a speech by Minister Hakob Arshakyan.
In his speech, the minister touched upon the importance of such events, stated the importance of cooperation with various international companies and emphasized the need for exchange of experience.
Touching upon the opening of foreign companies’ branches in Armenia, Hakob Arshakyan stated that Armenia has to welcome the entry of any company. “Armenia has to have tens of hundreds of companies and thousands of startups that will be both local and international,” the minister said.
The minister also touched upon technology education and said technology companies are not well represented in educational institutions and that this is necessary and important.