Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ այցելել է ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետ և շնորհավորել ապագա լրագրողներին և դասախոսական կազմին: Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի hանրային կապերի բաժնից։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել Պաշտպանի գործառույթները, լիազորությունների շրջանակը, աշխատանքի սկզբունքներն ու ուղղությունները, ինչպես նաև անդրադարձել լրագրողների աշխատանքի կարևորությանը ժողովրդավարության կայացման, հասարակությունում այլակարծության խթանման հարցերում։
«Մեր երկրում տեղի ունեցած հիմնարար փոփոխությունները ցույց տվեցին` որքան կարևոր է մամուլի և լրագրողների դերը այդ փոփոխությունների հարցում: Լրագրողի մասնագիտական աշխատանքը կարևոր է պետության քաղաքականության առաջնահերթությունների և հասարակական կարծիքի ձևավորման ու այդ կերպ պետության նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության երաշխավորման հարցում։ Ձեր պատասխանատու մասնագիտական աշխատանքով դուք նպաստում եք հանրային իշխանության մարմինների ու պաշտոնատար անձանց աշխատանքի թափանցիկության ու հանրային հաշվետվողականության ապահովմանը»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված հանդիպման ժամանակ ուսանողները Պաշտպանին են ուղղել նաև իրենց հետաքրքող հարցերը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, կանանց իրավունքների, խոսքի ազատության, սոցիալական մեդիայում ատելության խոսքի տարածման, քրեակատարողական հիմնարկներում անձանց իրավունքների պաշտպանության և մի շարք այլ թեմաների վերաբերյալ:

On the occasion of World Press Freedom Day, Armenia’s Ombudsman Arman Tatoyan paid a visit to the Faculty of Journalism at Yerevan State University and congratulated the future journalists and professors, reports the Department of Public Relations of the Staff of the Ombudsman.
Arman Tatoyan presented the Ombudsman’s functions, scope of powers and the principles and directions for activities and touched upon the importance of journalists’ activities for the functioning of democracy and the promotion of dissent in society.
“The fundamental changes that took place in Armenia showed the important role that the press and journalists play in the implementation of those changes. With your effort, you help ensure transparency and public accountability of public administration bodies and officials,” the Ombudsman stated.
During the meeting held as part of the USAID-funded Promotion of Human Rights Protection for Everyone in Armenia Program, the students asked the Ombudsman their questions regarding protection of the rights of persons with disabilities, women’s rights, freedom of speech, dissemination of hate speech on social media websites, the protection of the rights of persons at penitentiary institutions and several other issues.