Եվրասիական ինտեգրման գործընթացի շրջանակում պետք է սահմանվեն հավասար եւ բոլորի համար հասկանալի խաղի կանոններ, իսկ հարցերը պետք է լուծել համակարգային մակարդակով։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մայիսի 9-ին ասել է Հայաստանում Ղազախստանի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում Հայաստան երրորդ երկրներից ավտոմեքենաներ ներկրելու արտոնյալ պայմանների ժամկետներն ավելացնելու հնարավորությանը։
Դեսպանի խոսքով՝  յուրաքանչյուր առանձին վերցրած երկրի տնտեսության առանձնահատկությունը, որն, անշուշտ, հաշվի է առնվում, ստեղծում է որոշակի դժվարություններ ԵՏՄ շրջանակում ամբողջական շուկայի ձեւավորման ճանապարհին։
«Չի կարելի չարաշահել այս կամ այն պատնեշը, որ կա այսօր։ Եթե բացառություն անենք ավտոմեքենասերների համար, սպիրտային խմիչքների սիրահարների համար եւ այլն, ապա երբեք չենք կարողանա լուծել պատնեշների վերացման հարցը»,- նշել է դեսպանը։
Թիմուր Ուրազաեւը ավելացրել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության գագաթաժողովի նիստում նախատեսվում է քննարկել տարբեր տնտեսական նախագծեր, այդ թվում այն հարցերը, որոնք կապված են տրանսպորտային լոգիստիկայի հետ, որը շարունակում է խոչընդոտել ԵՏՄ շրջանակում առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ինտենսիվացմանը։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ից նախատեսվում է բարձրացնել երրորդ երկրներից Հայաստան ներկրվող  700-800 անուն ապրանքների մաքսատուրքերը, այդ թվում ավտոմեքենաներինը, եւ դրանք համապատասխանեցնել ԵՏՄ մյուս երկրներում գործող մաքսատուրքերին։ Հայաստանում մեքենաների մաքսատուրքը 2020 թվականից կբարձրանա՝ ներկայիս 10-ից հասնելով 30-50 տոկոսի։
Նշենք, որ Եվրասիական տնտեսական միության հոբելյանական գագաթաժողովը տեղի կունենա մայիսի 29-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում։

As part of the Eurasian integration process, equal and understandable rules of the game should be established, Kazakhstan Ambassador Timur Urazayev told Armenian News- NEWS.am.
His remarks came in response to comment on the possibility of increasing the preferential terms for importing cars from third countries to Armenia.
According to the ambassador, the specifics of the economy of each individual country, which, of course, is taken into account, creates certain difficulties on the way to the formation of a holistic market within the Eurasian Economic Union.
He noted that the meeting of the summit of the Eurasian Economic Union is scheduled to discuss various economic projects, including issues related to transport logistics, which continues to be an obstacle to the intensification of trade and economic relations within the Eurasian Union.
From January 1, 2020, it is planned to increase customs duties for 700-800 items of goods imported to Armenia from third countries, including automobiles, and bring them in line with customs duties in other Eurasian Union member states. The customs duty on cars in Armenia from 2020 will increase from the current 10% to 30-50%.
The anniversary summit of the Eurasian Economic Union will be held on May 29 in the capital of Kazakhstan Nur-Sultan.