Աառաջիկա հինգ տարում հանրապետության երեխաների առնվազն 70 տոկոսը կապահովվի նախակրթարաններով: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 11-ին, «Իմ քայլը՝ հանուն Գեղարքունիքի մարզի» համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուսաստանից  ժամանած մի գործարար անդրադարձավ մարզի Վարդենիկ համայնքի մանկապարտեզի խնդրին՝ նշելով, որ գյուղը 25 տարի մանկապարտեզ չունի, բացի այդ հողերը կտրտված են, շատ հաճախ չեն մշակվում, երբ ցանկանում են հողը մշակել՝ սեփականատերը ի հայտ է գալիս։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինայնը հենց սրահից պատասխանեց գործարարին, որ նախակրթարանների հարցը կա «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում և  արձանագրված է, որ առաջիկա հինգ տարում հանրապետության երեխաների առնվազն 70 տոկոսը կապահովվի նախակրթարաններով։
Ինչ վերաբերում է  Վարդենիկ համայնքի մանկապարտեզին մասնավորապես, վարչապետը նշեց, որ խնդիրը կքննարկեն մարզպետի հետ և եթե գործարարները ևս օգնեն՝ մանկապարտեզի հարցը արագ լուծում կստանա։

В ближайшие 5 лет по меньшей сере 70% детей республики будут обеспечены дошкольными учреждениями. Об этом сегодня, 11 мая, во время форума «Мой шаг во имя Гегаркуникской области» заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Один из предпринимателей, прибывших из России, затронул проблему детского сада общины Варденик, отметив, что в селе уже 25 лет нет детского сада. Кроме того, земля часто не обрабатывается, а когда люди хотят обработать ее, появляется собственник.
Премьер-министр прямо в зале ответил предпринимателю, что в предвыборной программе блока «Мой шаг» есть вопрос дошкольных учреждений и констатируется о том, что в ближайшие пять лет по меньшей мере 70% детей республики будут обеспечены дошкольными учреждениями.
Что касается детского сада общины Варденик, премьер-министр отметил, что они обсудят этот вопрос с губернатором, и если предприниматели также помогут, проблема детского сада будет решена в кратчайшие сроки.