Աառաջիկա հինգ տարում հանրապետության երեխաների առնվազն 70 տոկոսը կապահովվի նախակրթարաններով: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 11-ին, «Իմ քայլը՝ հանուն Գեղարքունիքի մարզի» համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուսաստանից  ժամանած մի գործարար անդրադարձավ մարզի Վարդենիկ համայնքի մանկապարտեզի խնդրին՝ նշելով, որ գյուղը 25 տարի մանկապարտեզ չունի, բացի այդ հողերը կտրտված են, շատ հաճախ չեն մշակվում, երբ ցանկանում են հողը մշակել՝ սեփականատերը ի հայտ է գալիս։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինայնը հենց սրահից պատասխանեց գործարարին, որ նախակրթարանների հարցը կա «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում և  արձանագրված է, որ առաջիկա հինգ տարում հանրապետության երեխաների առնվազն 70 տոկոսը կապահովվի նախակրթարաններով։
Ինչ վերաբերում է  Վարդենիկ համայնքի մանկապարտեզին մասնավորապես, վարչապետը նշեց, որ խնդիրը կքննարկեն մարզպետի հետ և եթե գործարարները ևս օգնեն՝ մանկապարտեզի հարցը արագ լուծում կստանա։

In the next five years, at least 70 percent of Armenia’s children will be provided with preschool education. Prime Minister Nikol Pashinyan on Saturday said this at the business investment programs’ forum, entitled “My Step for Gegharkunik Province,” which is held in the Gegharkunik provincial capital of Gavar city.
A businessman who had come from Russia touched upon the matter of a kindergarten for Vardenik village of this province. He said this rural community has no kindergarten for 25 years already, plus the land there is very often not cultivated, and whenever they wish to cultivate the land, its proprietor shows up.
In response, Pashinyan told this businessman that the matter of preschool education was on the election program of the now ruling My Step Alliance, and said it is recorded that at least 70 percent of Armenia’s children will be provided with preschool education within the next five years.
As to the matter of a kindergarten for Vardenik village, the PM noted that they will discuss this matter with the governor of Gegharkunik, and added that if the businessmen also help, this kindergarten issue will be resolved quickly.