Թաիլանդում Մայա ծովածոցը, որը դարձել էր սեփական հանրաճանաչության զոհը Լեոնարդո Դի Կապրիոյի մասնակցությամբ հայտնի «Լողափ» ֆիլմում հայտնվելու պատճառով, կարող է փակ մնալ զբոսաշրջիկների համար եւս երկու տարվա կրտվածքով, հաղորդում է CNN-ը:
Լողափը փակ էր մեկ տարվա ընթացքում եւ, հավանաբար, զբոսաշրջիկների այցելությունների համար արգելքը կերակարաձգվի եւս երկու տարով, հեռուստաալիքին հայտնել է Թաիլանդի Ազգային պարկերի վարչության տնօրեն Սոնգթամ Սուքսավանգը:
«Մենք կուսումնասիրենք, թե երբ լողափը պատրաստ կլինի ընդունել զբոսաշրջիկներին: Մեզ անհրաժեշտ է ավելի շատ ժամանակ բնությունը վերականգնելու համար: Մեր թիմը վերագնահատում է իրավիճակը եռամյսա կտրվածով»,-ասել է Սուքսավանգը:
2018 թվականի հունիսից լողափը փակ է տեղանքի կորալների վերականգնմանն ուղղված ծրագրի շրջանակներում:
Անցյալ տարի ծոցի շրջակայքում աճեցրել են շուրջ 10 000 կորալներ:
Մայա ծովածոցը դարձել էր զբոսաշրջիկների այցելության սիրելի վայրը, երբ 2000 թվականին ցուցադրվել է հայտնի  «Լողափ» ֆիլմում:

Залив Майя в Таиланде, ставший жертвой собственной известности из-за появления в знаменитом фильме «Пляж» с Леонардо Ди Каприо в главной роли, может остаться закрытым для туристов по меньшей мере еще 2 года, сообщает CNN.
Пляж уже закрыт на протяжении года, и, вероятно, запрет на его посещения для туристов продлится еще на два года, заявил телеканалу директор ведомства Национальных парков Таиланда Сонгтам Суксаванг.
«Мы рассмотрим, когда пляж будет готов для туристов. Нам необходимо больше времени для восстановления природы. Наша команда занимается переоценкой ситуации через каждые три месяца», - сказал Суксаванг телеканалу.
Пляж закрыт с июня 2018 года в рамках программы, нацеленной на восстановление корралов местности.
С прошлого года вокруг залива было пересажено около 10 000 кораллов.
Кроме того, залив Майя стал любимым местом «набегов» туристов после того, как он появился в знаменитой голливудской картине «Пляж» в 2000 году.