Ես Հայաստանի քաղաքական կամ ընդդիմադիր դաշտում քաղաքական ուժ չեմ տեսնում, որը դաշինք կստեղծեր Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Մայիսի 13-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» դաշինքից պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայումս կարող են լինել միայն Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի անդամների եւ նրանց ենթարկվող լրատվամիջոցների հետ հանդիպումները:
«Հնարավոր է նման դաշինք ստեղծվել է մեկուսարանում այս վերջին ամիսների ընթացքու՞մ: Բայց  այդ մասին նույնպես տեղեկություն չկա», - ասաց նա:
Նա նշեց, որ ընդդիմության ներկայացուցիչներն՝ ի դեմս «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունների այժմ ընդգրկված են խորհրդարանում: Այս առումով պատգամավորը չբացառեց, որ ամենայն հավանականությամբ, խոսքը արտախորհրդարանական ընդդիմության հետ դաշինքի ձեւավորման մասին է:
«Սակայն ինձ համար դա դեռեւս ակնհայտ չէ: Եթե այն ձեւավորվի եւ այդ մասին հստակ հայտարարություն արվի, ապա այդ ժամանակ կհասկանանք ինչին է այդ ամենն  ուղղված՝ Քոչարյանի պաշտպանության ամրապնդմանը, թե քաղաքական տարածության եւ մեր երկրի պետական անվտանգության համակարգի ամրապնդմանը», - ընդգծեց նա:

Я не вижу на политическом и оппозиционном поле Армении политическую силу, которая бы создала альянс со вторым президентом Армении Робертом Кочаряном. Такое мнение на традиционных брифингах в Национальном Собрании Армении 13 мая выразил председатель постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, депутат от блока «Мой шаг» Андраник Кочарян.
По его словам, на сегодняшний день имеют место быть лишь закулисные встречи членов семьи Роберта Кочаряна с подчиняющимися им средствами массовой информации.
«Возможно, такого рода альянс был создан в изоляторе за эти последние эти месяцы? Но об этом также нет никакой информации», - сказал Андраник Кочарян.
Он заметил, что представители  оппозиции в лице партий «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» теперь включены в парламент. В связи с этим, депутат не исключил, что речь, скорей всего, может идти о формировании альянса с внепарламентской оппозицией.
«Однако для меня это еще не очевидно. Если она будет сформирована и об этом будет сделано четкое заявление, то тогда и поймем на что это все направлено – на укрепление защиты Кочаряна или на укрепление политического пространства и системы госбезопасности нашей страны», - подчеркнул глава парламентской Комиссии.