Երեւանում վերելակների համար վճարը 20-30 տոկոսով կբարձրանա:
Այս մասին մայիսի 13-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Երեւանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը` մեկնաբանելով Երեւանի բարձրահարկ բնակելի շենքերում դեռեւս շահագործվող հնացած վերելակները նորերով փոխարինելու հնարավորությունը:
Ընդ որում փոխքաղաքապետը նշեց, որ տվյալ ծրագիրը դեռեւս մշակման փուլում է եւ շուտով կներկայացվի կառավարության քննարկմանը:
«Խոսքն ավելի քան 30 մլրդ դրամի մասին է: Սա ըստ էության 3 հազար վերելակների փոխարինման հիմնադրամ է, որը գործում է Երեւանում: Սակայն մայրաքաղաքի բյուջեն կազմում է միայն 31 մլրդ դրամ: Եթե մեզ հաջողվի իրականացնել տվյալ ծրագիրը, ապա բյուջեով նախատեսված մյուս ծրագրերը մենք չենք կարող իրականացնել», - պարզաբանեց Սարգսյանը:
Փոխքաղաքապետը նաեւ նշեց, որ քաղաքացիներից փողերի հավաքման ներկայիս մեխանիզմը անհասկանալի է եւ շատ հարցեր է առաջացնում, քանի որ քաղաքացիներից տարբեր միջոցներ են գանձվում տեխնիկական ստուգումների եւ բազմահարկ շենքերում վերելակների աշխատունակության պահպանության համար:
«Մի շենքում այդ ծառայությունը կարող է ամեն բնակչից կազմել ընդամենը 1000 դրամ, մյուսներում՝ 4000 դրամ...Եթե օրինակ միջինում սպասարկման համար վերցնենք 1600 դրամ, ապա այդ գումարը կավելանա 20-30 տոկոսով: Այսինքն քաղաքացիների ֆինանսական բեռը կավելանա», -պարզաբանեց Սարգսյանը՝ հավաստաիցնելով, որ հնարավոր ամեն ինչ կարվի, որպեսզի տվյալ ֆինանսկաան բեռը առավելագույնս մեղմվի:
Դրա հետ մեկտեղ նա հավելեց, որ Երեւանում շահագործվող  վերելակների ավելի քան 70 տոկոսը աշխատել են ավելի քան 40 տարի եւ նրանց պիտանելիության ժամկետը վաղուց լրացել է:

Плата за лифты в Ереване увеличится на 20-30%. Об этом на пресс-конференции 13 мая заявил заместитель мэра Еревана Айк Саркисян, комментируя возможность замены устаревших лифтов, которые все еще эксплуатируются в многоэтажных квартирах Еревана, на новые.
При этом, как отметил заместитель мэра, данная программа еще находится на стадии разработки и в скором времени будет представлена на рассмотрение правительства.
«Речь идет о более чем 30 миллиардах драмах. Это, по сути, фонд, направленный на тотальную замену 3 тысяч лифтов, действующих в Ереване. Но бюджет столицы составляет лишь 31 миллиард драмов. Если нам удастся реализовать данную программу, то другие программы, предусмотренные бюджетом, мы не сможем реализовать», - пояснил Саркисян.
Заместитель мэра также отметил, что нынешний механизм сбора средств у граждан непонятен и вызывает множество вопросов, поскольку у граждан взимаются разные средства за техническую инспекцию и сохранение работоспособности лифтов в многоквартирных домах столицы.
«В одном доме эта услуга может составить всего 1000 драм с каждого жильца, в других – 4000 драмов… Если, к пример, возьмем в среднем 1600 драмов за обслуживание, то эта сумма увеличится на 20-30%. То есть финансовое бремя граждан увеличится», - пояснил Саркисян, заверив при этом, что будет сделано все возможное, чтобы данное финансовое бремя было максимально смягчено.
Вместе с тем, он добавил, что более 70% лифтов, эксплуатируемых в Ереване, проработали уже более 40 лет и их срок годности давно истек.