Facebook-ը արգելափակել է մի շարք իտալական հաշիվներ, որոնք Եվրախորհրդարանի առաջիկա ընտրությունների հետ կապված ֆեյքային նորություններ են տարածել։
«Մենք ջնջել ենք մի քանի կեղծ եւ կրկնվող հաշիվներ, որոնք խախտել են մեր վավերականության քաղաքականությունը»,- հայտարարել է ընկերությունը։ Հեռացվել են նաեւ այն էջերը որոնք կեղծ տեղեկատվություն են պարունակել։
Facebook-ն իր այս գործունեությունը սկսել է այն բանից հետո, երբ Avaaz ընկերությունը հայտնել էր, թե հետաքննության ընթացքում հայտնաբերվել է, որ Facebook-ի 23 իտալական էջերում տարածվել է կեղծ տեղեկատվություն։ Avaaz-ը նշել է, որ էջերը մոտ 2,5 մլն հետեւորդներ են ունեցել, եւ ավելի քան տասնյակ էջեր սատարել են աջ եւ պոպուլիստական կուսակցությունների։
Facebook-ն ուժեղացնում է մայիսի 23-26-ը կայանալիք Եվրախորհրդարանի ընտրությունների հետ կապված ֆեյքային նորությունների եւ ատելություն սերմանող գրառումների դեմ պայքարը։

Facebook заблокировала ряд итальянских аккаунтов, которые распространяли фейковые новости  в преддверии  парламентских выборов в Европарламент.
«Мы удалили несколько поддельных и дублирующих учетных записей, которые нарушали нашу политику аутентичности», - заявила компания. Были удалены также   страницы, на которых размещалась ложная информация.
Facebook  начал действовать после того, как кампания Avaaz сообщила, что в ходе расследования было обнаружено, что на 23 итальянских страницах Facebook была распространена ложная информация. Avaaz указала, что  у страниц было около 2,5 миллионов подписчиков, и более десятка страниц поддерживали правые и популистские партии.
«Это еще одно доказательство того, что ложь, призванная сеять ненависть и разделение в наших обществах, преднамеренно распространяется в социальных сетях в преддверии выборов в Европарламент», - заявил директор кампании Avaaz Кристоф Шотт.
Facebook наращивает усилия по борьбе с фейковыми новостями и ненавистническими высказываниями по поводу выборов в Европарламент, которые пройдут  23–26 мая.