Facebook-ը արգելափակել է մի շարք իտալական հաշիվներ, որոնք Եվրախորհրդարանի առաջիկա ընտրությունների հետ կապված ֆեյքային նորություններ են տարածել։
«Մենք ջնջել ենք մի քանի կեղծ եւ կրկնվող հաշիվներ, որոնք խախտել են մեր վավերականության քաղաքականությունը»,- հայտարարել է ընկերությունը։ Հեռացվել են նաեւ այն էջերը որոնք կեղծ տեղեկատվություն են պարունակել։
Facebook-ն իր այս գործունեությունը սկսել է այն բանից հետո, երբ Avaaz ընկերությունը հայտնել էր, թե հետաքննության ընթացքում հայտնաբերվել է, որ Facebook-ի 23 իտալական էջերում տարածվել է կեղծ տեղեկատվություն։ Avaaz-ը նշել է, որ էջերը մոտ 2,5 մլն հետեւորդներ են ունեցել, եւ ավելի քան տասնյակ էջեր սատարել են աջ եւ պոպուլիստական կուսակցությունների։
Facebook-ն ուժեղացնում է մայիսի 23-26-ը կայանալիք Եվրախորհրդարանի ընտրությունների հետ կապված ֆեյքային նորությունների եւ ատելություն սերմանող գրառումների դեմ պայքարը։

Facebook has taken down several Italian accounts that have spread fake news related to the upcoming elections of the European Parliament.
“We removed several fake and duplicated accounts which violated our authenticity policy,” the company declared. Facebook has also removed the pages that spread incorrect information.
This comes after Avaaz reported that an investigation showed that 23 Italian Facebook pages had spread false information. Avaaz stated that the pages had 2.5 million folowers and that more than a dozen pages supported right-wing and populist parties.
Facebook is reinforcing the fight against fake news related to the May 23-26 European Parliament elections and against posts instilling hatred.