Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի բակում շարունակում է իրավիճակը թեժ մնալ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներն ու իշխանության կողմնակիցները շարունակում են իրենց բողոքի ակցիան՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստին զուգահեռ։
Քոչարյանի աջակիցներից Գագիկ Բաղդասարյանը լրագրողների հետ զրույցում պնդեց, որ Քոչարյանի կալանավորման որոշումը ապօրինի է եւ նա պետք է ազատ արձակվի. «Ես անցյալ տարի ակտիվ մասնակցում էի հեղափոխությանը, պայքարում էի ստի ու կեղծիքի դեմ, մենք մերժեցինք Սերժին, հիմա կալանքի տակ է Ռոբերտ Քոչարյանը։ Ես պահանջում եմ արդարություն»։
Հարցին՝ իրեն վճարե՞լ են ակցիայի համար, նա պնդեց, որ իր քաղաքացիական պարտքն է կատարում։
Դատարանի բակում է նաեւ իշխանությունների աջակից Վարդգես Գասպարին, սակայն նրան թույլ չտվեցին մտնել դատական նիստերի դահլիճ։ Նա եկել էր ոստիկանության բաժնից։
Գասպարիի խոսքով՝ քրեական գործ դեռ չի հարուցվել, թե ինչու, նա դժվարացավ պատասխանել. «Թվում է, թե ապացույցներ կան, հապաղելու պատճառ չկա, իրավաբանները ավելի ճիշտ գնահատական կտան»։ Նա հայտնեց, որ իր հեռախոսը եւս գտնվել է, սակայն հրաժարվում է հավատալ, որ այն կորել է, պնդում է՝ Քոչարյանի աջակիցներն են գողացել. «Հեռախոսս անհետացել էր, գրպանս խորն էր եւ քիչ հավանական է, որ այն դուրս ընկներ եւ կորեր, ես ավելի հավանական եմ համարում, որ այն գողացել են միջադեպի ժամանակ, ինչը վկայում է, որ Քոչարյանի աջակիցների մեջ կան պրոֆեսիոնալ գրպանահատներ։ Ինձ ասաց, որ դատարանի բակում են գտել հեռախոսը»։
Գասպարին գոհունակություն հայտնեց դատարանի դահլիճում ընդդեմ Քոչարյանի աջակիցների ակցիայի մասնակիցներին տեսնելով. «Ես քաղաքացի եմ եւ գտնում եմ, որ որոշիչը քաղաղացին է, իսկ երեկ դատարանի դահլիճում տերն ու տնօրենը Քոչարյանի աջակիցներն էին, իսկ ոստիկաններն ու դատական կարգադրիչները ենթակայի կարգավիճակում էին հայտնվել։ Այնպես որ ես ուրախ եմ, որ այսօր այսքան մարդ է եկել ոչ թե ինձ աջակցելու, այլ Մարտի 1-ի 10–ը զոհերի հարազատներին աջակցելու։ Պետք է հանրային ճնշում լինի, բոլոր քաղաքացիների ճնշումը պետք է լինի, որպեսզի իրավիճակ փոխվի, միայն ապրիլ–մայիս ամիսներին չէր, պետք է քաղաքացին ամեն օր իրավիճակ փոխի»։
Հիշեցնենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների նստավայրի բակում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստին զուգահեռ երեկ միջադեպ տեղի ունեցավ դատարանի բակում՝ Քոչարյանի աջակիցների եւ Վարդգես Գասպարիի միջեւ։ Լրագրողների հետ զրույցում Գասպարին հայտարարեց, որ քաշքշուքի արդյունքում իրեն շշով հարվածել են, բացի այդ այտոսկրի վնասվածք է ստացել։ Նա հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնել իրավապահներին։

The situation in the courtyard of the capital city Yerevan court of general jurisdiction remains tense as supporters of second President of Armenia Robert Kocharyan and supporters of Prime Minister Nikol Pashinyan continue their protest while the trial over the case of Robert Kocharyan is in progress.
Gagik Baghdasaryan, one of Kocharyan’s supporters, claimed that the decision on remanding Kocharyan in custody is unlawful and that Kocharyan must be released.
When asked if he was paid to participate in the protest in defense of Kocharyan, he said he was fulfilling his civil duty.
Civil activist Vardges Gaspari was also in the courtyard, but wasn’t allowed to enter the courtroom. He had come from the police station. According to him, a criminal case has not been instituted yet, but he doesn’t know why.
The civil activist informed that his phone has also been found, but he refuses to believe it was lost and claims that it was stolen by Kocharyan’s supporters. “I have a deep pocket, and it is not very likely that it fell out of my pocket. I believe it is more likely that my phone was stolen during the incident, which means that there are professional pickpocketers among Kocharyan’s supporters.” He added that he is content with the fact that there are participants of the protest against Kocharyan’s supporters in the courtroom. “Citizens have to decide. I’m happy to see that there are so many people who have come here to support the relatives of the 10 victims of the events of March 1, 2008, not me. There has to be public pressure. All citizens need to exert pressure to make a change.”
Yesterday, an incident took place between Kocharyan’s supporters and civil activist Vardges Gaspari in the courtyard while the trial over the case of Robert Kocharyan and others was taking place in Yerevan court of general jurisdiction. Gaspari told journalists that he was hit with a bottle during the pushing and shoving and received a cheekbone injury. The civil activist reported the crime to the police.