ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուս նախկին պաշտոնյաների գործով նախնական դատական նիստը աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված այսօր՝ մայիսի 14-ին, հետաձգեց։ Երկրորդ նախագահի խափանման միջոցի հարցի քննությունը կշարունակվի վաղը՝ մայիսի 15-ին, ժամը 13:30-ին։ Նիստի ավարտին Քոչարյանը շրջվեց, շնորհակալություն հայտնեց իր աջակիցներին և ասաց, որ արդեն կարող են գնալ։ Երկրորդ նախագահին նրա աջակիցները ճանապարհեցին ծափերով։
Նշենք, որ արդեն երկրորդ օրն է՝ դատարանում քննվում է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հիմնավոր լինել-չլինելու հարցը։ Այսօրվա նիստին Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի վերաբերյալ դիրքորոշում է հայտնել մեղադրանքի կողմը։ Ըստ դատախազների՝ դեռևս չեն վերացել Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու հիմքերը։ Քոչարյանի պաշտպանները հաջորդ դատական նիստին կշարունակեն ներկայացնել իրենց դիրքորոշումը, ինչից հետո դատարանը երկրորդ նախագահի կալանքը փոփոխելու, վերացնելու կամ անփոփոխ թողնելու վերաբերյալ որոշում կկայացնի:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու համար։ Նրա փաստաբանները պնդում են, որ մեղադրանքն անհիմն է, եւ հայտարարում, որ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։

Due to the end of the working day, the initial trial over the case of second President of Armenia Robert Kocharyan and other former officials was postponed today. Examination of the issue of preventive measure for Armenia’s second President will continue tomorrow, May 15 at 13:30. After the trial, Kocharyan turned around, thanked his supporters and said they could leave, after which his supporters bid him farewell with rounds of applause.
For the past two days, the court has been exmining the substantiation or non-substantiation of the preventive measure selected for Robert Kocharyan. During today’s trial, the prosecutors expressed a position on the preventive measure and stated that there are still grounds to keep Kocharyan in custody. Kocharyan’s attorneys will continue to present their position during the next trial, after which the court will render a decision on either changing or eliminating the preventive measure or leaving it unchanged.