Այն, ինչ տեղի է ունեցել հայ տղայի հետ թուրքական հեռուստատեսությունում, պարզապես խայտառակություն է։ Այս մասին մայիսի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ մեկնաբանելով 13-ամյա հայ տղայի՝ Արթուրի իսլամ ընդունելու դեպքը թուրքական հեռուստաալիքներից մեկի ուղիղ եթերում։
«Դա անընդունելի է, անթույլատրելի, անգամ իսլամի տեսակետից։ Նրանք իրավունք չունեին այդպես վարվել՝ հաշվի չառնելով երեխայի ծնողների կարծիքը»,- ընդգծել է արեւելագետը։
Ընդ որում՝ Սաֆրաստյանը նշել է, որ այդ ամենը կապված է այն քաղաքականության հետ, որը վարում են Թուրքիայի իշխանությունները՝ հանձին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, քանի որ թուրքական հասարակությունում սաստկանում է լարվածությունը՝ կապված հիմնականում երկրի բարդ ֆինանսատնտեսական եւ սոցիալական իրավիճակի հետ։
Փորձագետը հիշեցրել է նաեւ, որ Թուրքիայում հետապնդումների են ենթարկվել ավելի քան 100 հազար քաղաքացիներ, ինչը նույնպես վկայում է անառողջ մթնոլորտի եւ Էրդողանի իրականացրած ավտորիտար ներքին քաղաքականության մասին։
Նշենք, որ Թուրքիայում շարունակվում են բռնի իսլամացման դեպքերը։ Այս անգամ զոհ է դարձել հայ պատանին։ Միջադեպը տեղի է ունեցել ուղիղ եթերում։ Ծնողների բացակայությամբ 13-ամյա Արթուրին թուրք հոգեւոր գործիչ հեռուստավարը իսլամացրել է։ Թուրքական մամուլը լուրը տարածել է որպես թոփ։

What happened to the Armenian boy at a Turkish TV station is simply a disgrace. This is what Director of the Institute of Oriental Studies at the National Academy of Sciences of Armenia, Turkologist Ruben Safrastyan said during a May 15 press conference, commenting on a 13-year-old Armenian boy’s (Artur) acceptance of Islam during a live broadcast on a Turkish TV channel.
“This is unacceptable and inadmissible, even from the perspective of Islam. They had no right to do that without taking into consideration the opinion of the child’s parents,” the Oriental studies expert emphasized.
Moreover, Safrastyan stated that this is linked to the policy of the Turkish government, namely President Recep Tayyip Erdogan.
The analyst also reminded that Turkey has repressed over 100,000 citizens, and this also attests to the unhealthy atmosphere and Erdogan’s authoritarian policy.
Forceful Islamization continues in Turkey, and this time, a young Armenian was the victim. The Islamization took place during a live broadcast. A Turkish spiritual figure Islamized the boy in the absence of his parents, and Turkish presses spread the news as top news.