Բրիսթոլի համալսարանի գիտնականները երկու շաբաթում վերծանել են Վոյնիչի ձեռագիրը՝ կոդավորված վարքականոն, գրված անհայտ լեզվով անհայտ հեղինակի կողմից, տեղեկացնում է Hightech-ը՝ հղում կատարելով  «EurekAlert!»-ին։
Վոյնիչի ձեռագիրը պատկերազարդ վարքականոն է՝ գրված, ինչպես կարծում են գիտնականները, XV դարի առաջին կեսին անհայտ հեղինակի կողմից, անհայտ լեզվով եւ անհայտ այբուբենով։
Դոկտոր Ջերարդ Չեշիրի խոսքով (Բրիսթոլի համալսարան)՝ ձեռագիրը գրվել է ռոմանական լեզուների նախատիպով՝ նախաարամեերենով։ Մեզ չեն հասել դրա այբուբենն ու գրային համակարգը, քանի որ դա ստորին խավերի լեզուն էր, իսկ վերին խավերը՝ եկեղեցին, ազնվականությունը, օգտագործում էին լատիներենը։
Ըստ Չեշիրի՝ Վոյնիչի ձեռագիրը, որը պատահմամբ գնվել է հավաքորդ Վիլֆրեդ Վոյնիչի կողմից 1912-ին, միակն է նախաարամեերենի փաստման պատմության մեջ։
Փաստաթուղթը կազմել է դոմինիկանյան միաբանության միանձնուհին Արագոնի թագուհի Մարիա Կաստիլացու համար (1401-1458), Իսպանիայի տարածքում։ Այն ունի մի քանի բաժիններ ֆանտասմագորիկ պատկերազարդումներով։

Ученые из Университета Бристоля за две недели расшифровали манускрипт Войнича — загадочного иллюстрированного кодекса, написанного на неизвестном языке неизвестным автором, передает Hightech со ссылкой на «EurekAlert!».
Рукопись Войнича — иллюстрированный кодекс, написанный, как считают ученые, в первой половине XV века неизвестным автором на неизвестном языке с использованием неизвестного алфавита.
По ловам доктора Джерарда Чешира из Университета Бристоля, манускрипт написан на протороманском языке — предке многих романских языков. До нас практически не дошли его алфавит и система написания, поскольку это был язык низших сословий, а высшие — церковь, правительство, дворянство — использовали латынь.
По словам Чешира, манускрипт Войнича — рукопись, которая была случайно куплена антикваром Вильфредом Войничем в 1912 году, является единственным в истории случаем фиксирования протороманского языка.
Документ составлен монахинями доминиканского ордена для Марии Кастильской (1401–1458), королевы Арагона на территории Испании. В нем есть несколько разделов, выполненных на основании фантасмагорических иллюстраций.